Nowy numer "Bez Dogmatu": Lewicowa ludomania i folwarczny rynek pracy w Polsce
[2019-04-25 12:35:33]
![]() W dziale dotyczącym współczesnych fascynacji ludem m.in. Michał Kozłowski wyjaśnia, z jakich powodów powszechnie przyjęta dziś przez polską lewicę, choć prawicowa w swej genezie, wizja dychotomicznego podziału społeczeństwa na lud i elity stanowi szkodliwe uproszczenie zarówno z punktu widzenia teorii społecznej, jak i praktyki politycznej; Sławomir Czapnik omawia związki pomiędzy populizmem i polityką tożsamości; Tomasz Jativa zwraca uwagę na wykluczający wymiar polityki tożsamości oraz jej antydemokratyczny potencjał, ujawniony przez jej prawicowe i nacjonalistyczne odmiany; natomiast Małgorzata Anna Maciejewska pokazuje, dlaczego choć lewica do ludu mówi, to jej przekaz do niego nie przemawia. W dziale poświęconym problemom świata pracy m.in. Piotr Szumlewicz dowodzi, że wbrew zapowiedziom rządu PiS, „dobra zmiana” na rynku pracy nie tylko nie nastąpiła, ale pod pewnymi względami sytuacja nawet się pogorszyła; Piotr Rymarczyk przedstawia konsekwencje przeniesienia przymusu odczuwania przyjemności, charakterystycznego dla konsumpcyjnego modelu życia w społeczeństwach późnego kapitalizmu, ze sfery „czasu wolnego” na obszar pracy; a Paweł Matusz pisze o swoich doświadczeniach z prekarnym zatrudnieniem w kulturze, nierównej walce z pracodawcą i społecznej presji, by nie ujawniać nieuczciwych praktyk wobec pracowników. Ponadto w numerze m.in. rozmowa z Bini Adamczak, niemiecką badaczką komunizmu i nieheteronormatywnych seksualności; wywiad z prof. Andrzejem Szwarcem z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego na temat postaw ludu w czasie Powstania Styczniowego; recenzja książki Zsófii Lóránd The Feminist Challenge to the Socialist State in Yugoslavia autorstwa Agnieszki Mrozik; a także quiz przygotowany przez Szarą Gęś specjalnie dla tych, którym wydaje się, że potrafią jeszcze odróżnić prawdę od fikcji. "Bez Dogmatu" do nabycia w Empikach w całym kraju lub na zamówienie w Wydawnictwie "Książka i Prasa" (e-mail: redakcja@iwkip.org). Gorąco polecamy! |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Ekipa Bidena i Chiny
- Blog Radosława S. Czarneckiego: O post-demokracji tworzącej post-obywatela
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Dwugłos w sprawie "Black Friday"
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Ukraiński spleen
- Socjalizm Teraz: Kto walczy o mięso
- 150. ROCZNICA URODZIN – RÓŻA LUKSEMBURG NA DZIŚ
- ZOOM
- 3 marca (środa), godz. 18.30
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
- Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
- wszędzie
- zawsze
- Petycja o opodatkowaniu księży
- Nowy Lewicowy Vlog
- Warszawa
- Zapraszamy do współpracy
- Polska
- cały czas
3 marca:
321 - Cesarz rzymski Konstantyn I Wielki wydał edykt wprowadzający niedzielny odpoczynek dla wszystkich kategorii pracowników z wyjątkiem rolników.
1846 - Wojska austriackie zdławiły powstanie krakowskie.
1896 - Około 110 górników zginęło w pożarze w kopalni "Kleofas" w Katowicach.
1917 - W Rosji wybuchła rewolucja lutowa.
1919 - Początek strajku 30 tysięcy górników i hutników górnośląskich; postulaty wycofania Grenzschutzu i wprowadzenia Czerwonej Gwardii.
1924 - Urodził się Tomiichi Murayama, w latach 1994-96 premier Japonii z ramienia Japońskiej Partii Socjalistycznej (Nihon Shakai-to).
1927 - Urodził się Pierre Aubert, polityk Szwajcarskiej Partii Socjaldemokratycznej. Dwukrotnie sprawował rotacyjne przewodnictwo Rady Związkowej (równoznaczne ze stanowiskiem prezydenta Szwajcarii) - w 1983 i 1987.
1934 - We Lwowie urodził się Jacek Kuroń.
1937 - Polskie władze sanacyjne zamknęły jednolitofrontowy "Dziennik Popularny".
1977 - Polska ratyfikowała Międzynarodowe Pakty Praw Człowieka.
1991 - W Los Angeles biali policjanci brutalnie pobili czarnoskórego taksówkarza Rodneya Kinga. Funkcjonariusze oskarżeni o nadużycie siły zostali uniewinnieni, co doprowadziło do wybuchu agresji i największych zamieszek na tle rasistowskim w USA w XX wieku.
1996 - Zmarła Marguerite Duras, francuska pisarka. W czasie wojny wstąpiła do Francuskiej Partii Komunistycznej, z której wydalono ją w 1955.
?