Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Pisarz Michał Zygmunt o potrzebie budowy nowej lewicy

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

...

Co prawda niespecjalnie znam tego pana, bo nie śledzę lanserskich środowisk "literackich", ale mówi z sensem. Takich gejów trzeba Polsce :-)

autor: Durango 95, data nadania: 2008-01-31 19:50:57, suma postów tego autora: 3848

_

Nie czytałem książki kolegi Zygmunta, opis nie brzmi zbyt zachęcająco. Ale cytowana wypowiedź ("Gej, który zarabia 300 tys. zł rocznie i uważa, że nie powinno być żadnych zasiłków dla bezrobotnych, jest moim wrogiem ideologicznym.") jak najbardziej zasługuje na poparcie. Przysłowiowe "mohery" są naszymi potencjalnymi sojusznikami. Linie podziału nie przebiegają w sferze nadbudowy, tylko bazy. Inne podejście do sprawy to stawianie problemu z nóg na głowę. A taki właśnie jest punkt widzenia, np. Kingi Dunin, która mówi, że Polska konserwatywna ideologicznie (nieważne czy biedna czy bogata) jest jej wrogiem. Już Marks ostrzegał przed sojuszem z "wolterianami", którzy chcą wolności formalnych i walczą z "reakcją", ale gdy przyjdzie co do czego, to staną przeciw ludowi w jednym szeregu z "jezuitami".

autor: re_akcja, data nadania: 2008-01-31 19:57:10, suma postów tego autora: 91

ma facet racje

Facet dobrze gada

autor: czerwony93, data nadania: 2008-01-31 20:32:02, suma postów tego autora: 2726

Ten pisarz dobrze mówi, mam nadzieję, że równie dobrze pisze....

.

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-01-31 20:49:21, suma postów tego autora: 5956

Nie ma to jak proste, czytelne podziały

Nic to, że fałszywe. Ale przecież prawdziwy lewicowiec zawsze przyklaśnie młodemu przedstawicielowi klasy robotniczej starannie wydrapującemu gwoździem na karoserii nowego wozu sąiada słowo "rzyd".

autor: west, data nadania: 2008-01-31 20:54:19, suma postów tego autora: 6710

Prawdziwy

lewicowiec przede wszystkim nie zapomni wystąpić w obronie byłego zwierzchnika polskich sił zbrojnych, który w ich korpusie oficerskim przeprowadził czystkę antysemicką.

autor: ABCD, data nadania: 2008-01-31 21:24:40, suma postów tego autora: 20871

ABCD, chyba powinieneś z łezką w oku wspominać

tamte wydarzenia.Ani przedtem, ani potem nie urzeczywistniło się w Polsce w takim stopniu hasło "Program Partii - programem Narodu".

autor: west, data nadania: 2008-01-31 21:30:22, suma postów tego autora: 6710

_

west, co jest fałszywe? Podziały klasowe? I nie wiem skąd ci się wziął ten przykład z "rzydem"? Kto jest antysemitą? Zygmunt? Polska klasa robotnicza? Nie neguję istnienia w Polsce antysemityzmu. Ale uważam, że znalezienie jego prawdziwych (społecznych) przyczyn jest lepszą metodą walki z nim niż rytualne narzekania na "ciemny, antysemicki, polski lud". Pisałem już o tym w wątku o "antysemickich lekturach", więc nie będę się powtarzał.

autor: re_akcja, data nadania: 2008-01-31 21:35:37, suma postów tego autora: 91

Miałam cię za mądrzejszego, west...


Prawdziwy lewicowiec nigdy nie przyklaśnie młodemu przedstawicielowi klasy robotniczej starannie wydrapującemu gwoździem na karoserii nowego wozu sąsiada słowo "rzyd", bo prawdziwy lewicowiec nie jest wandalem. Prawdziwy lewicowiec takim "dyslektykom" stara się wytłumaczyć, że trza kochać Arabów, Żółtych i Czerwonych, a gwóźdź trza do rzici kapitalistom wkładać...

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-01-31 21:40:35, suma postów tego autora: 5956

_

Racja, Hyjdla. Rzecz wyrażona prosto, ale trafnie :).

autor: re_akcja, data nadania: 2008-01-31 23:17:21, suma postów tego autora: 91

gwóźdź

To jakiś znany akt antysemicki czy tylko taka metafora na przypomnienie, że antysemityzm w ubogim (ciemnym wg. Bartoszewskiego) ludzie drzemie?

autor: Panek, data nadania: 2008-02-01 03:33:30, suma postów tego autora: 896

PRZECIW AUTOREKLAMIE!!!

Słuszne tu poglądy wyraził p.Zygmunt, ale żeby zaraz...pisarz. Oszukańczo zwabiony hasełkami wypowiedzianymi dla "ŻW", sięgnąłem po produkt rzeczonego pisarza, no i do tej pory dręczy mnie kac moralny. Zdało mi się, że biorę do ręki książkę, a trafiłem na g....Wolę już tysiąc razy bardziej Lusię Ogińską, z całą jej archaicznością i kultem Krąpca, niż takowych literatów. Kto mi zwróci pieniądze zmarnowane w księgarni? Apeluję: stop autoreklamie, nawet wówczas, gdy przybiera postać górnolotnych lewicowych frazesów. Lepiej byłoby dla SPRAWY, gdyby zechcieli wypowiedzieć się prawdziwi pisarze. Nie wszyscy przecież już pomarli. Myślę tu o Eustachym Rylskim, Józefie Łozińskim, Bogdanie Madeju. A gdybyż żył jeszcze nieodżałowany Tadeusz Siejak ...

autor: AdamM, data nadania: 2008-02-01 11:57:29, suma postów tego autora: 71

rzyd od gwoździa

Miałam cię za mądrzejszego, west... pisze Hyjdla,
ja także miałem, ale west nie jest głupi, tylko prowokuje. Swoim rzydem od gwoździa trafił w samą dziesiątkę.
Chętnie daję się więc sprowokować i mówię:
lepsza lewica konserwatywna niż (PO)nowoczesna, która głosi emancypację warstwy wartościowej ( gdzie wartość jednostki ludzkiej można mierzyć wielkością zgromadzonego kapitału lub odmiennością naturalną) czyli dla dwóch procent bogatych ludzi i tyluż kochających inaczej , a resztą, plebsem pogardza, czyli, mówiąc Twoim Hyjdlo językiem,
ma ich w rzici (zawsze się zastanawiałem jak to się pisze).

Przemilcza się przy tym starannie, że tego typu lewicowość prowadzi do wykrystalizowania z tego plebsu coraz większej liczby współczesnych pariasów, którzy się zbuntują, rzucą w końcu te gwoździe, zaczną podpalać te samochody, niszczyć i rabować co się da, których w końcu zepchnie się do gett i otoczy wysokim murem na co wzorce są już gotowe.

Lewica ponowoczesna bierze także chętnie w obronę wirtualnego Żyda, bo to jest trendy i tak pięknie można przy tym zaistnieć medialnie.

Podobnie prowokatorsko działa także der Heckenschütze ABCD,

autor: Adrem63, data nadania: 2008-02-01 13:17:14, suma postów tego autora: 2307

ABCD napisał:


Prawdziwy lewicowiec przede wszystkim nie zapomni wystąpić w obronie byłego zwierzchnika polskich sił zbrojnych, który w ich korpusie oficerskim przeprowadził czystkę
antysemicką. Koniec cytatu.
Odpowiadam:
Prawdziwy lewicowiec występuje w obronie swego byłego zwierzchnika polskich sił zbrojnych z innych powodów niż fałszywie tutaj sugerujesz.

autor: Adrem63, data nadania: 2008-02-01 13:19:41, suma postów tego autora: 2307

Adrem,

wprawdzie nie wiem, o co chodzi, ale na wszelki wypadek wołam: precz ze mną!

autor: ABCD, data nadania: 2008-02-01 13:43:04, suma postów tego autora: 20871

Bogdan Madej

Autor "Maści na szczury" też już nie żyje. Wciąż mam w pamięci jego wpomnienie o Arturze Sandauerze, które pomieścił Józef Baran w tomie wydanym przez Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie. Bogdan Madej był mądrym i uczciwym człowiekiem, a o jego klasie pisarskiej zaświadcza wielce pozytywna opinia Sandauera - smakosza literatury bardzo wymagającego i wybrednego.

autor: AdamM, data nadania: 2008-02-01 14:19:33, suma postów tego autora: 71

To zdanie o geju ktory zarabia 300 tysięcy zeta ....

....jest moim zdaniem świetne...Powinno stac sie kultowe, może ludzie np spod znaku Krytyki Politycznej czy inni ,,postępowi i liberalni'' by wreszcie coś zrozumieli...

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-02-01 18:06:36, suma postów tego autora: 568

Tomek Sosnowski

Akurat Zygmunt jest właśnie bliski środowisku "Krytyki Politycznej".

autor: SzymonM, data nadania: 2008-02-01 18:08:44, suma postów tego autora: 915

Szymon M

no to mnie dobiłeś:)

autor: Tomek Sosnowski, data nadania: 2008-02-01 18:10:44, suma postów tego autora: 568

...

Adam Michnik i Leszek Balcerowicz też kiedyś bratali się z robotnikami i mieli "klasowe" podejście do rzeczywistości. Czemu zatem podobnych gier i zabaw nie mieliby urządzać sobie chłopcy z "Krytyki Politycznej"? "Myśl dużo o robotnikach - to nic nie kosztuje" - mawiał pewien łódzki fabrykant do kolegi po fachu.

autor: Durango 95, data nadania: 2008-02-01 18:36:50, suma postów tego autora: 3848

Adrem - bozaj ma v riť


"ma ich w rzici (zawsze się zastanawiałem jak to się pisze)"

Adrem, a po co się zastanawiać? Lepiej sięgnąć do słownika naszych słowiańskich braci (tzn. rzeczywistych, a nie tych jak to mówią "starszych").


autor: Bury, data nadania: 2008-02-01 20:34:14, suma postów tego autora: 5751

Można pisać miękko "w rzici" (ja tak piszę) można twardziej "w rzyci"...

to zależy od Heimatu... (*_*)

autor: Hyjdla, data nadania: 2008-02-02 08:58:57, suma postów tego autora: 5956

Adrem63, co to jest ta polska lewica konserwatywna?

Kaczyńscy? Czy ojciec Rydzyk? Przecież wiesz doskonale, że lewicy jako takiej u nas już prawie nie ma, ani tradycyjnej, ani "nowoczesnej", ani konserwatywnej. Ani, dodajmy, nie ma lewicy intelektualnej (w przeciwieństwie np. do dwudziestolecia międzywojennego). Każdy sobie rzepkę skrobie.

autor: west, data nadania: 2008-02-02 12:37:29, suma postów tego autora: 6710

Jak każdy lewicowiec...

Facet napisał bzdury Instytutu Smitha, nawet nie uzasadniając swojego zdania.

autor: szyblucki, data nadania: 2008-02-02 15:05:12, suma postów tego autora: 73

Widzicie west,

ja wam to wytłumaczę chociaż wiem, że wy to wicie kolego, ale nie rozumicie.

Czytając lewica konserwatywna nie szukaj jakiejś zorganizowanej formacji politycznej,
są to tylko ludzie, którzy identyfikują się jako lewica na gruncie dawnych wartości i tradycji
lewicowych. Myślę, że takich jest sporo.
Takich wartości jak chociażby wolność, równość i braterstwo, które to wartości dla nich muszą iść ze sobą razem.
Jeżeli tak myśli o.Rydzyk czy Kaczyński to dla mnie są oni lewicowcami. Odmawianie pacierzy i zaklęcia bogoojczyźniane mają tu podrzędne znaczenie. Problem tylko jak odgadnąć co komu w duszy gra ?

Świat się zmienia wiem i widzę, że niegdysiejsi lewicowcy już dawno się przetransformowali, chociaż nadal wołają gromko MY LEWICA.
Inna grupa ludzi to ci którym się zdaje być lewicą po hasłem emancypacji człowieka i to jest to co nazywam czasem lewicą ponowoczesną.
Natomiast nie dzieliłbym ludzi na lewicę intelektualną i nieintelektualną albo mniej intelektualną, który to podział jest oparty na płynnych granicach i niepewnych kryteriach.

Ciekawe co tak trzyma ludzi przy nazwie LEWICA ?
Może wy mi to west wyjaśnicie ? :-)

autor: Adrem63, data nadania: 2008-02-02 16:16:01, suma postów tego autora: 2307

Hyjdla,

Dzięki za wyjasnienie, będę pisał twardo bo mam kolegę Ślązaka, który ma całą politykę właśnie w rzyci, ale jakoś zawsze zapominałem zapytać go o pisownię.

autor: Adrem63, data nadania: 2008-02-02 16:26:00, suma postów tego autora: 2307

...

Gość ma rację.

autor: lewicowiec, data nadania: 2008-02-03 21:42:28, suma postów tego autora: 500

Dodaj komentarz