Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Konwencja Lewicy "Przyszłość jest teraz"

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

To nie jest program lewicowy

Równie dobrze mogłaby je wysunąć młodzieżówka dowolnej partii liberalnej.
Nic o ustroju społeczno-gospodarczym, nic kwestiach własnościowych, nic o redystrybucji etc.

autor: west, data nadania: 2021-02-26 19:08:29, suma postów tego autora: 6666

komedia

To już SLD jest (czy było) bardziej lewicowe.

autor: motyl, data nadania: 2021-02-26 19:51:05, suma postów tego autora: 2091

west, motyl

To owszem, jest program jaki powinien być programem młodzieżówki liberalnej, względnie lekko socliberalnej. Taka jest poniekąd polska młodzież, młodzież ogólnie światowa, że układając sobie program jako młodzieżówka akcentuje jakąś formę wolności (od obyczajowej, przez obywatelską, medialną, gospodarczą aż po wolność np. od ekologii czy poprawności politycznej).
Taka jest też scena polityczna polska, o czym już pisałem, często nawiązująca do zbiorowej wyobraźni grup społecznych.
Jeśli osoby na emeryturze czy generalnie 50+ łączą socjal z tradycjonalizmem, a partia na którą głosują już nie tylko obiecuje im to tylko w kampanii, ale nawet rzeczywiście rozdaje, to lewica (pozbawiona mediów) jest skazana na żebranie w pozostałej części elektoratu, czyli spośród liberalnej młodzieży i stąd taki obraz programu - SLD gdy był potężniejszy, to miał starszy raczej elektorat i stąd bardziej socjalne hasła, których jednak, poza rentami z okresu czasów Kołodki i Pawlaka, w zasadzie nie realizował.
Ponadto tak zwani polscy liberałowie to raczej, z wyjątkiem nic nieznaczącej Nowoczesnej, niecałkiem liberalni konserwatyści, tacy w stylu ewolucjonistyczno-brytyjskim, a nie z tendencjami tradycjonalistyczno-nacjonalistycznymi.
Dlatego jeśli "Zjednoczona Prawica" przejęła socjalny elektorat (co było łatwe dzięki solidarnościowo-robotniczym korzeniom i zjedzeniu dużej części byłego elektoratu PSL i Samoobrony), a polscy "liberałowie" to w zasadzie konserwatyści, to tym samym "lewica" pełni de facto rolę liberałów. I nie jest to historyczne novum, bo tendencje liberalno-miejskie miała już PPS, zwłaszcza po oddzieleniu się od niej piłsudczyków, oraz duża część szeregów partyjnych i wyborczych końcowej PZPR, a potem SLD (de facto, gdy nie było jeszcze Platformy, to SLD poniekąd było de facto formacją konserwatywno-liberalną, bo z miejskim raczej elektoratem, liberalizmem aborcyjno-antyklerykalnym i konserwatyzmem w sensie pozytywnej waloryzowania instytucjonalnej ewolucji (wręcz typu organicznego) z PRL na III Rp, oraz w "mundurowym" częściowo elektoracie, który charakteryzował się np. tradycjnym podejściem do karania przestępców (tzn. na ostro, w tym doceniając np. karę śmierci) ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2021-02-26 20:23:21, suma postów tego autora: 1447

feminismus bekämpfen

wczoraj widziałem tutaj taki uliczny napis. czyli zwalczaj feminizm. w polsce też już powoli rodzi się ruch oporu.

autor: motyl, data nadania: 2021-02-26 21:04:50, suma postów tego autora: 2091

Daj sobie spokój z tym etykietowaniem nurtów lewicowych, panie Rysz, to nie fabryka piwa.

*

autor: tarak, data nadania: 2021-02-27 20:52:27, suma postów tego autora: 2945

"feminismus bekämpfen"

To pewnie jakiś muzułmanin popisuje się świeżo nabytymi umiejętnościami językowymi ( chyba jednak z błędem).
To jest dla pana motyla środowisko w pełni reprezentatywne dla jego własnych przekonań.

autor: tarak, data nadania: 2021-02-27 20:59:20, suma postów tego autora: 2945

@tarak 27 lutego 20.59.

Tak? Np. tutaj też "Eifersucht bekämpfen". Poszukaj sobie. Link nie chce mi się w Androidzie wkleić. A ręcznie nie mam zamiaru go wpisywać. Zwłaszcza na potrzeby dyskusji na forum. A z tobą chyba w szczególności. Muzułmanin? Taki sam człowiek jak i niemuzułmanin. Swoją drogą. Tak na zupełniutkim marginesie. Nie sądzę by akurat "muzułmanie" musieli sobie czymś takim zaprzątać uwagę.

autor: motyl, data nadania: 2021-02-28 18:40:55, suma postów tego autora: 2091

Jeśli już to "feminismus zu bekämpfen", z tym że nie bardzo wiadomo co to "feminismus"

Bo feminizm to eine Frauenbewegung, rzeczownik.
Może to jakiś slang, ale mało znany.

Poza tym opinia że muzułmanin to :" Taki sam człowiek jak i niemuzułmanin. Swoją drogą." - jest częściowo fałszywe, bo rzeczywiście, są to tacy sami ludzie jak my, ale co do roli kobiety w społeczeństwie, mają już całkiem odmienne poglądy.
Czemu dają wyraz ubierając swoje kobiety w burki albo w najlepszym razie chusty a jeśli się tym licznym zakazom sprzeciwiają, to zwyczajnie je mordują, a ma to być zabójstwo honorowe.
Mają zatem muzułmanie powody zwalczać feminizm, a chodzi tu o te kobiety, które mieszkając w Europie od wielu lat, chcą zerwać z tym rodzinnym niewolnictwem.
Widzi już pan motyl tę różnicę?

autor: tarak, data nadania: 2021-02-28 21:52:45, suma postów tego autora: 2945

@tarak 28.2.

"Feminismus (oder etwas anderes) ZU bekämpfen". Ja p. Ty w każdej dziedzinie masz obyczaj pouczania innych? Na dodatek błędnie. To kolego imperatyw. Jedna z jego postaci. I chyba też najbardziej ekspresywna. Czyż feminizm nie jest (tzw.) ruchem kobiecym? Ową Frauenbewegung (a ową, nie zaś owym, jak wychodziłoby po polsku, bo to rodzaj żeński, końcówka "-ung"). Miejsce kobiet w islamie. Ehrlich? Szczerze? Tak. Odpowiada mi ono. Takie powinno być. Przynajmniej z grubsza. BTW. Feminismus. Bardzo dobrze, że niemiecki przejmuje coraz więcej słów, zwrotów, ba, całych konstrukcji gramatycznych z angielskiego, czy może szerzej, globalnych. To oczywiście inny temat. I nie sądzę by tobie dostępny.

autor: motyl, data nadania: 2021-03-01 19:25:05, suma postów tego autora: 2091

Pisze pan motyl:". Miejsce kobiet w islamie. Ehrlich? Szczerze? Tak. Odpowiada mi ono"

I o to mi właśnie chodzi - jak na warunki europejskie jest Pan dzikusem.
Ani prawicowy ani lewicowy - zwyczajny prymityw.

autor: tarak, data nadania: 2021-03-01 22:05:18, suma postów tego autora: 2945

"i o to mi właśnie chodzi" tarak 1.03.

Cieszę się. Że spełniam twoje oczekiwania. Bo jestem dla ludzi życzliwy. Menschenfreundlich.

autor: motyl, data nadania: 2021-03-02 17:20:49, suma postów tego autora: 2091

Dodaj komentarz