Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

USA: Sędzia nakazał miastu zapewnienie schronienia bezdomnym

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

To ciekawa informacja,

że sędzia może coś nakazać władzom tak dużego miasta jak Los Angeles. Ciekawa również w kontekście czekającej Polaków dyskusji na temat sędziokracji, kasty czy optymalnej formy judikative w Polsce.
Autorów infomacji proszę o podawanie źródła.

autor: Adrem63, data nadania: 2021-05-05 10:38:42, suma postów tego autora: 2307

@Adrem63

Nie wiem jakie prawa tam obowiązują ale może są takie, które nakładają na władze lokalne obowiązek opieki nad osobami bezdomnymi? Wówczas orzekanie w tym zakresie leży jak najbardziej w kompetencji sądu.

W Polsce także wszyscy mamy prawo do ochrony życia i zdrowia, ale przyzwyczailiśmy się że to prawo papierowe zapisane w konstytucji tak aby ładniej wyglądała. I nikomu z nas nie przyjdzie do głowy podawać państwa czy samorządów do sądu.

Tym bardziej że sądy także leją na zapisy konstytucyjne. I to od lat.

autor: Lej, data nadania: 2021-05-06 18:49:00, suma postów tego autora: 319

Lej

>Nie wiem jakie prawa tam obowiązują ale może są takie, które nakładają na władze lokalne obowiązek opieki nad osobami bezdomnymi? Wówczas orzekanie w tym zakresie leży jak najbardziej w kompetencji sądu.<
Oczywiście, pewnie tak jest, ale są dwa problemy z tym związane, pierwszy to interpretacja prawa, które zwykle jest ogólnikowe, bo nie może uwzględniać wszystkiego co w rzeczywistości występuje lub wystąpić może. Tutaj np.: jak szeroko ma sięgać prawo do dachu nad głową i jakość tego *dachu* + ew rekompensata w postaci odpłatności lub innej.

>W Polsce także wszyscy mamy prawo do ochrony życia i zdrowia, ale przyzwyczailiśmy się że to prawo papierowe zapisane w konstytucji tak aby ładniej wyglądała. I nikomu z nas nie przyjdzie do głowy podawać państwa czy samorządów do sądu.<
Tak rzeczywiście jest, problem jak wyżej napisałem. Prawo mieć, a z prawa skorzystać to dwie różne rzeczy.
Przy tej okazji wspomnę jak ważne jest wybranie odpowiedniego człowieka na funkcję RPO. Tutaj propozycja Nowej Lewicy Piotr Ikonowicz była moim zdaniem najlepsza. Szkoda, że PIS nie poszedł na to.

autor: Adrem63, data nadania: 2021-05-07 09:13:01, suma postów tego autora: 2307

Dodaj komentarz