Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Tronina: Katastrofa

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

....

Jedynie prawicowo-konserwatywny rząd Orbana na Węgrzech i - często lewicowe - grupy protestujących na świecie zachowują dystans wobec spirali zbrojeń i wojny.

https://wolnemedia.net/nie-mamy-interesu-sprzymierzac-sie-z-jednym-lub-drugim-imperialista/

autor: jazi, data nadania: 2022-04-03 10:36:59, suma postów tego autora: 458

Autor upadł na głowę, skoro myśli że rewolucja lewicowa...

... mogłaby rozwiązać zaistniałe problemy świata.
To nie jest już 1917 rok i świat na ogół zmądrzał.
Ale jak widać, z wyłączeniem Autora.

autor: tarak, data nadania: 2022-04-03 12:57:30, suma postów tego autora: 3024

>Jazi, nie no, nie przesadzaj. Większość świata zachowuje dystans

UE, USA i kilkoro amerykańskich klientów to jeszcze nie cały świat.
Europejska lewica - tak, poza paroma wyjątkami dała ciała.

autor: west, data nadania: 2022-04-03 15:34:42, suma postów tego autora: 6685

najgorszy jest imperializm amerykański, potem inne

który po 1989/91 pewien swojej hegemoni toczył kolejne wojny neokolonialne, za szczytnymi hasłami kryjąc brudne interesy. Oczywiście Rosja jest jaka jest, głównym przeciwnikiem Jankesów sa imperialne Chiny na sojusz z którymi skazana jest Rosja. Nie zgodził bym się jednak ze słabością militarną Rosji.

1. Jak wskazuje wielu ekspertów z Rosji,Białorusi,Chin początkowo armia rosyjska prowadziła operację polityczno-wojskową, ograniczonymi środkami, w dużej mierze opierając się na jednostkach policyjnych. Jak podawano początkowo te siły liczyły ok. 110 000, brakowało nawet żołnierzy na tyłach do zaczyszczania terenu, oddziały rezerwy LDNR które pierwotnie miały obsadzać drugą linię, skierowano do pomocy RosGwardii która musiała wzmocnić wojska frontowe, brakowało nawet policji wojskowej. Wszystko to wynikało z założenia że część oligarchów zdobędzie poparcie wyższego aparatu administracji na wschodzie i południu , z różnych przyczyn tak się nie stało.

2. W związku z tym po początkowym bałaganie postanowiono powołać administację wojskowo-obywatelską z szeregów armii, policji, funkcjonariuszy administracji rosyjskiej oraz miejscowych urzędników średniego i niższego szczebla oraz tych którzy z różnych powodów po 2014 zostali odstawieni na boczny tor, byli represjonowani oraz udali się na emigrację. Rozpoczęto też masową rekrutację ochotników z doświadczeniem wojskowym, policyjnym oraz kierować dodatkowe oddziały z terenu FR. Zmieniła się też częściowo taktyka jak podkreślają wojskowi eksperci z frontowym doświadczeniem.

Ekipa Zełenskiego też nie powinna być idealizowana, Ukraina dziś to Rosja, Białoruś lat 90 ze słabym prezydentem i zakulisowymi rządami różnych oligarchów. Tak więc z jednej strony mamy system autokratyczny bazujący na wielkoruskim imperialiżmie z drugiej system oligarchiczno-kleptokratyczny który dla swoich celów wykorzystuje kult Bandery i podobnych. A za plecami tego ostatniego interesy różnych grup bloku atlantyckiego gł. USA

autor: guevarysta, data nadania: 2022-04-03 17:42:45, suma postów tego autora: 748

Rewolucja w obecnych realiach

nie jest możliwa, oczywiście jeśli będziemy mieli coś porównywalnego do katastrofy 1917/18 niczego nie można wykluczyć, ale kryzys lat 30 przyniósł zarówno rewolucyjne zmiany w Hiszpanii jak i Hitlera popartego przez wielki kapitał/ koncerny, banki.

Natomiast lewica polska na teraz powinna skupić się na polskich sprawach, czy w obecnej sytuacji kryzysu np. służby zdrowia potrzebne nam są zbrojenia dabijające kabze amerykańskim koncernom, czy lobby zbrojeniowe zza oceanu działa w interesie normalnych, zwykłych Polaków. Komu nabije kabzę drogi gaz z USA a kogo zrujnuje. Lewica powinna występować z pozycji patriotycznych przeciw nacjonalizmowi i szowinizmowi, z pozycji interesu polskiego proletariatu, prekariatu przeciw kosmopolitycznym, kompradorskim tzw. elitom. Z pozycji realizmu przeciw militaryzmowi, z pozycji klasowych przeciw interesom wąskiej dogmatycznej kasty. Internacjonalistyczna pomoc, oczywiście tak ale nie kosztem polskich interesów, niestety jak na razie dostrzega to chyba tylko Węgier Orban, który z pewnością lewicowcem nie jest. Dostrzega to również część lewicy zwłaszcza komunistycznej ale nie tylko w Europie zach. W Polsce to raczej pojedyncze głosy.

autor: polak17, data nadania: 2022-04-03 18:48:12, suma postów tego autora: 1266

Tow. Jazi

Jakoś umyka polskiej lewicy że w lochach SBU są przetrzymywani ludzie lewicy, że od 2014 systematyczne delegalizuje się wszystkie ugrupowania lewicowe. Że od 2014 nie zrobiono nic aby powstrzymać ugrupowania neonazistowskie, neobanderowskie takie jak Azow i podobne a przeciwnie wmontowano ich w aparat państwowy. Że oligarchowie nadal prowadzą swoje interesy. Lewica powinna pomagać wszystkim którzy tego potrzebują, ale powinna też postrzegać ekipę Zełenski-Kołomojski, jak i wcześniejsze bez różowych okularów. Pamiętając i o Pandora Papers i o spadku poparcia
"Zełenski traci poparcie Ukraińców. Nie chcą go na drugą kadencję
Ponad 60 proc. mieszkańców Ukrainy nie popiera pomysłu ubiegania się prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o drugą kadencję. Były komik szybko przestał być nadzieją Ukrainy."

tak 22 stycznia 2022 pisała
https://wiadomosci.wp.pl/zelenski-bez-poparcia-ukraincow-nie-chca-go-na-druga-kadencje-6729836005726880a

Zadam pytanie jaki był cel delegalizacji Komunistycznej Partii Ukrainy, Socjalistycznej Partii Ukrainy, Postępowej Socjalistycznej Partii Ukrainy, Lewicowj Opozycji czy Zjednoczonej Lewicy oraz grupy "Socjalizm" czy lewicowych libertarian/socjalliberałów z Partii Szarija ?

autor: czerwony93, data nadania: 2022-04-03 19:11:37, suma postów tego autora: 2439

O sytuacji

na frontach też można poczytać od indyjskich komentatorów podkreslają jaka była proporcja sił i jak wg. niepełnych i szacunkowych danych to się zmienia teraz.

Jesli chodzi o sytuacje na Ukrainie to warto oglądać kanał dziennikarza śledczego, ukraińskiego polityka, blogera AnatolijA Szarija.

autor: czerwony93, data nadania: 2022-04-03 21:11:12, suma postów tego autora: 2439

warto

podkreślić że niezachodni eksperci wojskowi oceniają że wiele jednostek ukraińskich dobrze się bije.

Mam małą zagadkę dla interesujących się historią , historią wojskowości kim są czeczeńscy oficerowie Said-Magomed Szamajewicz Kakiew, Bislan Ramzanovich Elimkhanov i po której stronie walczyli w I i II wojnie czeczeńskiej, kogo popierała Tymczasowa Rada Czeczeńskiej Republiki , ot tak nic nie jest czarno-białe i jednoznaczne

autor: czerwony93, data nadania: 2022-04-03 22:33:17, suma postów tego autora: 2439

zbliża się 1 maja

to doskonała okazja dla prawdziwej lewicy aby powiedzieć nie wojnie na Ukrainie, nie NATO, nie ekspansji, nie lobby militarystycznemu i hegemonii USA

autor: czerwony93, data nadania: 2022-04-04 15:08:54, suma postów tego autora: 2439

Dodaj komentarz