Opole: Urzędnicy chcą sprowadzić młodych do bezrobotnej Opolszczyzny

[2012-07-12 23:46:18]

Regionalna Izba Gospodarcza donosi, że w województwie opolskim pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu. Bezrobocie w regionie wynosi ok. 14 proc. Tymczasem przedstawiciele samorządów, urzędów pracy i pomocy społecznej spotykają się, by zachęcić młodych ludzi do powrotu z zagranicy. Dla tych, którzy zdecydowaliby się na powrót nie ma jednak miejsc pracy.

Według Janusza Gałkiewicza, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Opolu, samorządy będą musiały się zadłużać ze względu na niekorzystną sytuację ekonomiczną.

Zobowiązania (pożyczki, kredyty) wzrosły w roku 2011, o prawie 13 proc. w stosunku do roku ubiegłego, aczkolwiek ciągle są na bezpiecznym poziomie - powiedział Gałkiewicz w wywiadzie dla Radia Opole.

Prezesa RIO niepokoi sytuacja samorządu wojewódzkiego, którego dochody spadły o 7 proc., natomiast wydatki zwiększyły się o 13 proc. Sytuacja może się pogarszać. W strukturze dochodów województwa wciąż dominującą pozycję mają dotacje celowe, a nie dochody własne. Jeśli dodamy, że dominującą rolę w tej strukturze mają środki unijne, rodzi się pytanie: co będzie w kolejnych latach? - pyta Gałkiewicz.


Wnioski, do jakich dochodzą urzędnicy, nie są zbyt zaskakujące: kraje Europy Zachodniej oferują wyższe wynagrodzenia, lepsze zabezpieczenia socjalne i dobre warunki życia. Nasi fachowcy są cenieni, więc trzeba stworzyć warunki, żeby młodzież mogła dorobić się za granicą i stworzyć w Polsce własną firmę - zaznaczał Antoni Duda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Planuje się zorganizowanie serii 12 spotkań z przedstawicielami opolskich samorządów, urzędów pracy i pomocy społecznej. Podczas spotkań urzędnicy mają wypracować skoordynowany plan działania dla wszystkich opolskich gmin.

Amadou Guindo


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku