Lawinowo wzrosła liczba skarg przeciw seksizmowi w reklamach
[2013-05-18 20:56:28]
Najczęściej skarżone były reklamy, w których kobiety przedstawiano wyłącznie jako obiekt seksualny. Tego aspektu dotyczyło aż 2,4 tys. skarg. 661 opierało się na przekonaniu, że reklama jest nieodpowiednia dla małoletnich, 165, że jest agresywna, a 80, że wprowadza w błąd. Najwięcej emocji wzbudziła reklama napoju energetycznego Black, na którą poskarżyło się ponad 1000 osób. Plakaty przedstawiały kobietę w skąpej bieliźnie leżącą na łóżku. Jedna z wersji reklamy opatrzona była hasłem „Sprawdź jak działa", druga zaś „Bądź grzeszny". Działająca przy Radzie Reklamy Komisja Etyki Reklamy uznała, że reklama dyskryminuje kobiety i jest nieodpowiednia dla nieletnich. 650 skarg wpłynęło na prezentowaną na billboardach reklamę napoju Egoo. Plakaty przedstawiały ubraną w stringi kobietę i mężczyznę trzymającego ręce na jej pośladku. Skarżący podkreślali, że „poprzez pokazanie nagiej kobiety, która jest „obłapiana" przez mężczyznę trzymającego puszkę napoju, reklama czyni z kobiety przede wszystkim obiekt seksualny”. Także w tym przypadku kampania została uznana za naruszającą kodeks etyki. „Umieszczenie w przestrzeni publicznej zdjęcia ubranego mężczyzny protekcjonalnie obejmującego nagą kobietę (dłoń na pośladku) powiela obraz relacji męsko-damskich, jako „pana i niewolnicy", czy „samca i jego kociaka”” uzasadniali eksperci z branży reklamowej. Trzecią najbardziej oprotestowywaną kampanią była reklama programu mSaver w mBanku. Poskarżono się na nią 642 razy. Jak podaje Rada, reklama przedstawiała nagą kobietę opatrzoną napisem: „Nigdy nie robiłeś TEGO przy kasie? To zacznij!". Komisja Etyki Reklamy również uznała, że reklama jest obraźliwa i dyskryminuje kobiety. Z ponad 3,3 tys. skarg większość (2,4 tys.) dotyczyła reklam na nośnikach reklamy zewnętrznej (billboardy itp.), 849 skarg wpłynęło na reklamy telewizyjne, 53 na internetowe, 18 na działania marketingu bezpośredniego, 17 na reklamy radiowe, 10 – na prasowe, a tylko jedna na reklamę w kinie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?