Warszawa: Skazano policjanta, który brutalnie kopał uczestnika Marszu Niepo
[2013-05-21 21:15:04]
Policjant, który w 2011 roku brutalnie kopał uczestnika Marszu Niepodległości został skazany przez sąd w Warszawie.
Przypomnijmy, że 11 listopada 2011 roku podczas Marszu Niepodległości w Warszawie, redaktorzy skrajnie prawicowej strony internetowej Nowy Ekran nagrali amatorski film przedstawiający zachowanie policjantów w stosunku do uczestników Marszu. Film krążył po internecie budząc oburzenie internautów, co zaowocowało działaniami ze strony wymiaru sprawiedliwości.
Widać na nim grupę młodych ludzi idących po jednej z ulic Warszawy. Grupa nagle gwałtownie zrywa się do ucieczki na widok biegnących w jej kierunku policjantów. Jeden z chłopaków, Daniel K. z Trzebnicy, uczestnik Marszu Niepodległosci, na swoje nieszczęście zdecydował się nie uciekać. Na filmie widać jak dopada go Karol C., funkcjonariusz policji w cywilnym ubraniu. Policjant najpierw uderzył Daniela pięścia w skroń, spryskał mu z bliska twarz gazem łzawiącym a nastepnie zaczął brudalnie kopać po twarzy i głowie. Daniel wylądował na chodniku, gdzie go skuto i gdzie znowu oberwał od policjanta. Tu film się kończy, ale według poszkodowanego, został on aresztowany, a w radiowozie i na komisariacie przemoc policji trwała nadal.
Daniela postawiono przed sądem. Pomimo dowodów w postaci nagrań wideo, sędzina dała wiarę wersji policji i Daniela skazano na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu. Daniel odwołał się później od tego wyroku a adwokat wyjaśniał sprawę. W międzyczasie, dzięki szumowi medialnemu, zidentyfikowano, zawieszono w czynnościach służbowych i zatrzymano Karola C., czyli brutalnego policjanta z filmu Nowego Ekranu. Dzisiaj sąd skazał go na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i zakaz wykonowania pracy policjanta, ochroniarza albo detektywa przez osiem lat.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.