Warszawa: Więcej gapowiczów po podwyżce cen biletów?

[2013-07-16 15:19:38]

Zarząd Transportu Miejskiego w stolicy stracił na styczniowej podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej – informuje portal Rynek-Kolejowy.pl.

Dane te są rezultatem interpelacji radnego Jarosława Krajewskiego (PiS), który poprosił o zestawienie wyników sprzedaży wszystkich rodzajów biletów na przestrzeni od stycznia do maja 2013 r. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. W tym roku sprzedano w tym czasie 32,6 mln biletów. Oznacza to spadek o aż 4,1 mln egzemplarzy. Wpływy ze sprzedaży w ciągu niespełna pół roku spadły zatem o przeszło 15 mln zł, czyli aż o 5 proc.

Władze stolicy bronią się, że wpływy powinny wzrosnąć dopiero od bieżącego miesiąca, od kiedy niemożliwe jest jeżdżenie na zakupionych wcześniej biletach okresowych po starej cenie. Na razie nie ma jednak żadnego dowodu na taką poprawę. Co więcej, chociaż administracja Hanny Gronkiewicz-Waltz zmusiła warszawiaków do zwiększenia wydatków za korzystanie z transportu publicznego, jest w zwiększaniu obciążeń dla mieszkańców niekonsekwentna. W momencie, gdy notowania gospodyni miasta zaczęły gwałtownie spadać, zaproponowała ona wprowadzenie „Karty warszawiaka”, uprawniającej do mniejszych opłat również za bilety. Ratusz przestraszył się też zapowiadanych protestów pracowników komunikacji miejskiej, dlatego „do kwietnia 2014 r.” zawiesił odebranie im i ich rodzinom prawa do darmowych przejazdów, na co nie odważył się zdaniem związkowców nawet Adolf Hitler w czasie okupacji.

Tymczasem rośnie niezadowolenie z poziomu jakości transportu publicznego, wzmocnionego m.in. równoczesnym zamknięciem dwóch głównych szlaków kolejowych ze wschodu na zachód (linia średnicowa) oraz północy na południe (ograniczenia w kursowaniu metra i podzielenie go na dwa, niepołączone ze sobą odcinki), co bardzo utrudnia poruszanie się po mieście i wydłuża czas dojazdu do pracy.

Mieszkańcy organizują się tymczasem w ramach inicjatywy „Stop podwyżkom cen biletów ZTM”. Jak informuje Marcelina Zawisza z Zielonych, na chwilę obecną podpisy ws. odwołania styczniowej podwyżki złożyło już blisko 20 tys. mieszkańców. Autorzy inicjatywy mają czas do 26 lipca, aby zmusić radę miasta do głosowania nad ich postulowaną uchwałą, znoszącą styczniową podwyżkę. Więcej o inicjatywie przeczytać można tutaj.

Łukasz Drozda

Rys. Krzysztofowe Wycinanki (https://www.facebook.com/pages/Krzysztofowe-wycinanki/357166237726015?fref=ts)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku