Donald Tusk zamierza powołać Hannę Gronkiewicz-Waltz na stanowisko komisarki rządowej Warszawy – informuje PAP. Do sytuacji tej miałoby dojść, jeżeli obecna gospodyni miasta zostanie odwołana ze swojego stanowiska w wyniku referendum, które odbędzie się w stolicy 13 października.
- O różnych scenariuszach, także takim, rozmawiano na środowym posiedzeniu zarządu Platformy – przyznał wiceprzewodniczący PO, Grzegorz Schetyna. - To możliwy scenariusz – powiedział z kolei Andrzej Halicki, szef mazowieckich struktur partii. W jego opinii coraz więcej osób dostrzega pozytywy siedmioletnich rządów Gronkiewicz-Waltz, a inicjatorzy referendum mają jedynie zamiar doprowadzić do chaosu w stolicy, starając się robić „złośliwości i kłopoty”. Słowa Halickiego nie znajdują jednak odzwierciedlenia w badaniach opinii publicznej, w których 2/3 warszawiaków deklaruje niezadowolenie z dokonań obecnej administracji Ratusza.
Aby referendum z 13 października było ważne, udział w nim wziąć będzie musiało przynajmniej 389,5 tys. warszawiaków – czyli 3/5 wyborców biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Sukces organizatorów plebiscytu oznaczałby wygaszenie mandatu prezydentki stolicy, a także jej wszystkich zastępców. Nowego komisarza wyznaczy wówczas premier. Teoretycznie możliwe są też nowe, przedterminowe wybory. Zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym wyborów nie przeprowadza się, jeżeli miałaby przypaść w okresie 6 miesięcy przed końcem kadencji. O ile okres ten jest krótszy niż 12 miesięcy, decyzję powołuje Rada Miasta. PO ma w niej jednak obecnie samodzielną większość.
Na zdjęciu: Donald Tusk i Lech Kaczyński.
Fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.