Niemcy: Kandydat SPD lepszy w przedwyborczej debacie

[2013-09-02 07:06:34]

1 września miliony Niemców obejrzały w telewizji wieczorną debatę wyborczą między kanclerką Angelą Merkel z CDU, a jej głównym rywalem Peerem Steinbrückiem (na zdjęciu) z SPD. Dla kandydata opozycji była to ostatnia szansa, aby zmniejszyć sondażową przepaść do Merkel i wszystko wskazuje na to, że okazję tę wykorzystał. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie telewizji ARD, 49% widzów uznało, że to właśnie Steinbrück lepiej poradził sobie w programie. Przewagę Merkel widziało 44% ankietowanych.

Kandydat opozycji wytykał obecnemu rządowi bezczynność, brak wizji i błędy w walce z kryzysem zadłużenia w Europie. Przypominał, że w Niemczech rozwinął się na ogromną skalę sektor niskich wynagrodzeń i dlatego jego partia domaga się wprowadzenia płacy minimalnej na poziomie 8,50 euro za godzinę.

Merkel zapewniała z kolei, że Niemcy mają się dobrze i mimo kryzysu pozostają motorem wzrostu i gwarantem stabilności w Europie. Podkreślała, że w kraju utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. Ostrzegała jednocześnie przed planowaną przez Steinbrücka podwyżką podatków dla najbogatszych, gdyż jej zdaniem zagrozi to dobrej sytuacji gospodarczej Niemiec.

Komentatorzy ocenili, że kandydaci prowadzili rzeczowy pojedynek na argumenty. Zarówno Merkel, jak i Steinbrück unikali ataków osobistych. 90-minutowy program prowadziło czworo dziennikarzy największych niemieckich stacji telewizyjnych ARD, ZDF, RTL i PRO7. Wszystkie te stacje transmitowały też debatę na żywo.

Wybory w Niemczech odbędą się 22 września. W sondażach ugrupowanie obecnej kanclerki - CDU zdecydowanie wyprzedza partię Steinbrücka SPD. Po wyborach CDU może mieć jednak problemy z utworzeniem koalicji, bo bardzo słabo radzi sobie współtworząca rząd partia liberalna FDP. Niewykluczone, że Merkel będzie musiała wejść w tak zwaną wielką koalicję, właśnie ze Steinbrückiem. Jak dotąd obie strony zdecydowanie odrzucają jednak taką możliwość.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku