90 dni więzienia grozi Piotrowi Ikonowiczowi z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej za blokowanie eksmisji i rzekome naruszenie nietykalności cielesnej kamienicznika.
Do zdarzenia doszło w roku 2000, gdy prywatny właściciel budynku przy ul. Olimpijskiej w Warszawie usiłował wyeksmitować dwójkę starszych, schorowanych lokatorów na bruk. Eksmisja została zablokowana przez działaczy PPS i innych organizacji lewicowych.
Kamienicznik miał w trakcie blokady zostać uderzony. Jako sprawcę wskazał Piotra Ikonowicza. Sąd skazał działacza, pomimo, że kamienicznik twierdził na przykład że był bity przez około 10 minut nie odnosząc większego uszczerbku na zdrowiu. Miał również kilkakrotnie przechodzić tuż obok Ikonowicza i ludzi, którzy kilka minut wcześniej rzekomo go pobili.
Do skazania Ikonowicza przyczyniła się zgoda innych współoskarżonych na warunkowe umorzenie kary, równoznaczne z przyznaniem się do winy.
W 2008 roku Ikonowicz został skazany na 6 miesięcy ograniczenia wolności. Miał w tym czasie wykonywać prace społeczne. Sąd nie przychylił się do wniosku aby za prace takie uznać działalność w ramach KSS.
Skazany odmówił więc wykonywania prac społecznych, w związku z czym zostały one zamienione na 90 dni aresztu.
W ubiegłym tygodniu do prezydenta Bronisława Komorowskiego została skierowana prośba o ułaskawienie.
(fot. M.I.)
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.