Belgia: Policja rozpędziła zwolenników kongresu zakazanego przez władze
[2014-05-05 08:14:30]
Na kongres w Anderlechcie, w zespole miejskim Brukseli, zebrało się 4 maja po południu ok. 400 osób, głównie zwolenników belgijskiego deputowanego Laurenta Louisa znanego z wypowiedzi antyromskich, antyżydowskich i atakujących media. Louis jest organizatorem wydarzenia określanego jako "pierwszy europejski kongres różnicy poglądów". Po kilkugodzinnym oczekiwaniu policja podjęła interwencję i dopiero wtedy deputowany zaapelował do ludzi o rozejście się. Widzieliśmy totalny pokaz antydemokracji. Znajdujemy się w Sowieckiej Republice Belgii. Wszystkie nasze prawa są gwałcone - mówił Louis. Głównym gościem kongresu miał być kontrowersyjny francuski komik Dieudonne M'Bala M'Bala, propagator gestu "quenelle", czyli odwróconego nazistowskiego pozdrowienia. Na komiku ciążą wyroki skazujące za mowę nienawiści. Władze kilku francuskich miast zakazały jego występów z uwagi na zagrożenie dla porządku publicznego. Burmistrz Anderlechtu Eric Tomas zakazał w niedzielę wszelkich zgromadzeń - zarówno popierających spotkanie, jak i mu przeciwnych. Przeciwnicy kongresu planowali w proteście wyjść na ulice. Jeden z kontrmanifestantów powiedział agencji AFP, że planowane "zgromadzenie ma charakter antysemicki, seksistowski, mizoginiczny i jako takie jest całkowicie nie do przyjęcia". Mimo zakazu organizatorzy podtrzymali zaproszenie, mówiąc, że na gości czeka "niespodzianka". Zaskarżyli też decyzję zakazującą kongresu do sądu administracyjnego. Wieczorem sąd podtrzymał zakaz zgromadzenia. Wcześniej na swym profilu na Facebooku deputowany Louis ocenił, że "śmieszne" jest uznawanie jego ruchu "Debout Les Belges!" (Powstańcie Belgowie!) za antysemicki, tylko dlatego, że jego członkowie przejęli gest "quenelle". Komik Dieudonne twierdzi, że "quenelle" jest gestem sprzeciwu wobec establishmentu. Wśród gości kongresu mieli być, poza Dieudonne, antysemicki eseista Alain Soral i Kemi Seba z radykalnej organizacji Tribu Ka, głoszącej prymat czarnej rasy. Dwa dni wcześniej, w piątek Belgijska Liga przeciw Antysemityzmowi złożyła skargę do prokuratury w związku z planowanym kongresem, a dzień jego zwołania nazwała "prawdziwym dniem nienawiści". |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?