Kanada: Powstało pierwsze Muzeum Praw Człowieka

[2014-09-26 16:03:26]

W Winnipeg w prowincji Manitoba w Kanadzie otwarto (oficjalnie – 20 września, dla zwiedzających – zostanie otwarte tydzień później) pierwsze muzeum poświęcone różnorodnym zagadnieniom związanym z prawami człowieka na całym świecie: od ludobójstwa i tortur aż po znęcanie się nad dziećmi w szkole.

Jednym z eksponatów jest czerwona satynowa suknia z cekinami. Maréshia Rucker, do której należał ten strój, przeciwstawiła się zwyczajowi urządzania osobnych balów szkolnych dla białych i dla czarnoskórych. Uczennica i jej przyjaciele spotkali się z oporem ze strony rodziców i nauczycieli, którzy od lat organizowali bale zgodnie z zasadą segregacji rasowej. Rzecz miała miejsce nie pół wieku temu, lecz w 2013 roku – w Wicox High School w amerykańskim stanie Georgia.

Różnorodność poruszanych spraw i wybór tematów wzbudza kontrowersje. Niektóre grupy mniejszości etnicznych mają za złe organizatorom, że krzywda, którą wyrządzono ich przodkom nie jest reprezentowana w ekspozycjach.

Obecnie nie wszystkie galerie są gotowe, więc wycieczki z przewodnikiem mają ograniczony zakres. Pozostałe galerie mają być gotowe 11 listopada.

Lokalizacja muzeum została wybrana z inicjatywy jego fundatora. Israel Asper, magnat medialny i polityk, rozpoczął projekt w 2000 roku, lecz zmarł trzy lata później, nie doczekawszy jego finalizacji.

Budynek muzeum (na zdjęciu), zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Angoine Predocka wyrasta niczym stalowa góra zawinięta w szkło.

Muzeum składa się z dziesięciu galerii, z których największa nosi nazwę „Kanadyjskie Podróże” i poświęcona jest historii praw człowieka w kraju. Pośród pozostałych jedna jest poświęcona Holocaustowi, inna powojennemu rozwojowi ruchów praw człowieka wyrażonych z „Uniwersalnej Deklaracji Praw Człowieka” napisanej w 1948 roku przez kanadyjskiego prawnika Johna Petersa Humphreya. Jedenasta galeria – „Expressions” będzie mieścić wystawy czasowe.

Jedna z galerii – „Actions Count” (Działania się Liczą) jest zaprojektowana z myślą o młodych ludziach i podejmuje takie związane z tolerancją tematy, jak prześladowanie studentów LGBTTQ czy noszenie hidżabu jako.

Muzeum korzysta z możliwości oferowanych przez nowoczesne technologie: dostępna jest cała gama wystaw interaktywnych, ponad 150 nagrań wypowiedzi, a także eksponaty, dzieła sztuki, utwory muzyczne, fotografie i nagrania wideo. Jak twierdzi dziennikarz internetowego wydania „The Guardian”, dają one „stanowiący wyzwanie, czasami szokujący, często inspirujący wgląd w przeszły i obecny stan praw człowieka”.

Jarosław Klebaniuk

Fot. archiwum


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku