Dawid Kański: WOŚP - substytut sprawiedliwości społecznej
[2025-01-28 16:30:57]
![]() Wypada podkreślić, że to, co zbiera WOŚP, nie stanowi nawet 1% budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia. A więc pomoc, jaką przekazuje WOŚP jest wyłącznie pomocą symboliczną, która nie stanowi żadnego poważnego zastrzyku finansowego dla służby zdrowia. Żadna ustawa w Polsce regulująca działanie systemu ubezpieczeń społecznych nie zakazuje dobrowolnych wpłat na NFZ. A to oznacza, że aby wesprzeć służbę zdrowia, wystarczy wykonać przelew. Natomiast w przypadku bogatych ludzi i korporacji wystarczyłoby, aby zamożni ludzie i korporacje przestali unikać płacenia podatków oraz korumpować polityków w celu forsowania korzystnych dla siebie ustaw. WOŚP jest przykładem prywatyzacji odpowiedzialności za finansowanie publicznej służby zdrowia. Zamiast naciskać na państwo, by w pełni wypełniało swoje obowiązki w zakresie zapewnienia powszechnej opieki zdrowotnej, inicjatywa ta przenosi ciężar odpowiedzialności na społeczeństwo. System oparty na datkach dobroczynnych pozwala władzom uchylać się od obowiązku finansowania publicznej służby zdrowia z budżetu. WOŚP, zamiast ujawniać i krytykować niesprawiedliwości strukturalne, wzmacnia narrację, że to jednostki – poprzez filantropię – są odpowiedzialne za łatanie dziur w systemie publicznej służby zdrowia. Usprawiedliwia również polityków, elity i przedsiębiorców, którzy niszczą system publicznej służby zdrowia. Ci pierwsi robią to, wdrażając skandaliczne reformy, a ci drudzy poprzez niepłacenie sprawiedliwych podatków lub poprzez unikanie płacenia podatków. Charytatywność, na której opiera się WOŚP, działa na korzyść systemu klasowego, w którym bogaci są przedstawiani jako „hojni dobroczyńcy”, a biedni – jako wdzięczni odbiorcy pomocy. Ponadto WOŚP odciąga uwagę od potrzeby gruntownej reformy systemu podatkowego, która wymusiłaby na najbogatszych proporcjonalny wkład w finansowanie publicznych usług. WOŚP funkcjonuje w oparciu o rynkowe zasady spektaklu kapitalistycznego, w którym pomoc charytatywna staje się widowiskiem medialnym, komercyjnym, połączonym z konsumpcją i reklamą korporacyjną. W ramach finałów WOŚP angażuje się sponsorów, firmy i marki, które wykorzystują wydarzenie jako platformę marketingową. To sprawia, że nawet inicjatywa mająca na celu pomoc potrzebującym zostaje podporządkowana logice rynkowej. Filantropia, nawet w najlepszych intencjach, jest substytutem prawdziwej sprawiedliwości społecznej. Zamiast usuwać przyczyny problemów społecznych, takich jak niedofinansowanie służby zdrowia, zajmuje się jedynie ich objawami. To sprzyja stagnacji, ponieważ energia społeczna, która mogłaby być skierowana na walkę o głębokie reformy systemowe, zostaje skanalizowana w organizację akcji dobroczynnych, które w zasadzie nic nie zmieniają. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?