Konwencja partii Razem (18.06.2022)

[2022-06-23 22:21:54]

W dniu 18 czerwca 2022 roku odbyła się konwencja programowa partii Razem. Do jej głównych haseł należały: rynek pracy bez śmieciówek, państwowy program budowy mieszkań, inwestycje publiczne w nowe technologie i atom, oraz prawo do przerywania ciąży. Są to najważniejsze, wedle tej partii, zadania dla następnego rządu. Konwencja zatytułowana "Gotowi na jutro" skupiła się na tym, co należy zrobić po wyborczej przegranej PiS. Konwencja ta jest początkiem dorocznego kongresu krajowego.

Adrian Zandberg zaczął optymistycznie: "Od siedmiu lat wszystko w Polsce kręciło się wokół PiS-u. Ten czas się na szczęście kończy. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że za rok w Polsce będzie nowy rząd. Najwyższy czas porozmawiać w końcu o tym, jaka ma być Polska po PiS-ie". Po czym warszawski poseł Razem przekonywał, że Polska "potrzebuje prawdziwej zmiany, nie zaś powrotu do przeszłości". Służyć temu mają rozwiązania proponowane przez Razem, takie jak polityka prosocjalna, europejskie standardy na rynku pracy, transformacja energetyczna z docelowym miksem atomu i odnawialnych źródeł oraz zapewnienie prawa do przerywania ciąży.

Zandberg zapowiedział również politykę braku cięć socjalnych i naprawy rynku pracy. Razem ma m.in. nigdy nie poprzeć likwidacji 500+, cięć wydatków na pomoc społeczną lub zamrożenia płac. Według posła nowy rząd będzie prowadzić politykę prospołeczną, bo inaczej zostanie rządem mniejszościowym z powodu wyjścia Razem z opozycyjnej koalicji .

Kontynuując swój wywód, Zandberg zapowiedział również konieczność wzmocnienia pozycji pracowników, w tym likwidację śmieciówek, wyższe wydatki na ubezpieczenie od bezrobocia oraz wyższe pensje w budżetówce. Przypomniał również, że partia Razem stale zabiega o skrócenie czasu pracy i zwiększenie realnego wpływu pracowników na decyzje firmy, tak aby pieniądze z ich pracy były przeznaczane na inwestycje, nie zaś powiększanie majątków właścicieli.

Kolejnymi tematami przewijającymi się przez konwencję były problemy związane z energetyką jądrową, inwestycjami w innowacje oraz globalny podatek korporacyjny. Mówiła o tym Anna Górska z zarządu krajowego Razem. Zapowiedziała przyspieszoną transformację energetyczną po pokonaniu w wyborach ekipy PiS. Proces ten będzie polegał na zwiększeniu wagi energii odnawialnej i jądrowej. Zapowiedziała również udział państwa w budowie farm wiatrowych, mikroczipów i pomp ciepła.

Na konwencji szeroko nawiązano do słynnego hasła pn. "Mieszkanie prawem, nie towarem". Podjęto temat "przebicia" bańki spekulacyjnej pompującej ceny nieruchomości. "Mieszkania są po to, żeby ktoś w nich mieszkał" – podkreślił przewodniczący Zandberg w otwierającym wystąpieniu. Zapowiedział przy tym środki na poważny państwowy program budowy mieszkań na tani najem z pieniędzy pozyskanych przez zwiększenie progresji podatkowej. Krakowska posłanka Razem - Daria Gosek-Popiołek - zwróciła uwagę na to, że złożony ostatnio przez nią w Sejmie projekt ustawy o zamrożeniu WIBOR-u (i tym samym rat kredytów hipotecznych) na poziomie z grudnia 2019 roku spowodowałby znacząco mniejsze raty kredytów hipotecznych dla zadłużonych. Posłanka wspomniała również o planie Lewicy na budowę mieszkań na wynajem: 300 tysięcy lokali miałoby powstać w ciągu 5 lat.

Kolejny z występujących - Maciej Szlinder - podkreślił konieczność budowy nowego paradygmatu w ekonomii, w której mniej będzie liczył się zysk, więcej zaś ludzie i środowisko, w którym żyją. Zapowiedział testowanie nowych pomysłów, takich jak bezwarunkowy dochód podstawowy i gwarancja zatrudnienia.

Kolejna z mówiących - Joanna Wicha - pielęgniarka i związkowczyni oraz członkini zarządu krajowego Razem, wraz z opolską posłanką Marceliną Zawiszą, zapowiedziała zmiany wiążące się m.in. z likwidacją zakazu aborcji. Ponadto zapowiedziały one prace nad tym, aby rodzice mieli 480 dni płatnego urlopu, dzielonego po równo między ojca i matkę. Innym pomysłem jest pomysł darmowych żłobków blisko domu oraz podniesienia świadczenia 500+ do 700 zł, a następnie poddania go regularnej rewaloryzacji. Poza tym, nakłady na ochronę zdrowia miałyby wzrosnąć do 8 procent PKB, a wyższe środki byłyby w szczególności przeznaczane na dofinansowanie profilaktyki i zapewnienie bezpłatnych leków na receptę. Bartosz Grucela z kolei zapowiedział prace w kierunku 35-godzinnego tygodnia pracy. Do końca wakacji posłowie i posłanki Razem złożą w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

Na konwencji poruszono również problem publicznego transportu. Temat ten poruszyła posłanka Paulina Matysiak, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym.
Razem postuluje odbudowę sieci połączeń lokalnych i uproszczenie systemu sprzedaży biletów, w tym budowę systemu, w którym bilet na każdy autobus i pociąg można byłoby kupić w jednej aplikacji. W tym samym miejscu można by było również sprawdzać rozkład, ewentualne spóźnienia oraz złożyć reklamację – opowiadała Matysiak. Ważna jest również taka organizacja systemu, aby w każdej wiosce był przystanek autobusowy.

Na konwencji przypomniano także o trudnej sytuacji Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji oraz wyrażono nadzieję na budowę europejskiego sojuszu obronnego, niezależnego od USA. Mówił o tym poseł Maciej Konieczny.

Sobotnia konwencja otworzyła obrady Kongresu Krajowego Razem, w którym biorą udział delegaci z całego kraju. Partia będzie podsumowywać miniony rok i omawiać plany na najbliższą przyszłość, w tym na wybory. W kongresie bierze również udział także kilkudziesięciu gości z lewicowych partii z Europy i świata, którzy już od piątku uczestniczyli w debatach dotyczących polityki międzynarodowej.


Tomasz Rysz


fot. partiarazem.pl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Wrocław: Protest przeciwko neoliberalnej polityce władz miasta
Wrocław, Pręgierz
11 lutego (sobota), godz. 13.00 - 14.00
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


31 stycznia:

1801 - Urodził się Piotr Ściegienny, ksiądz, działacz niepodległościowy i radykalny przywódca chłopski, socjalista utopijny.

1834 - Wojska polskie wyruszyły do Sabaudii celem wsparcia tamtejszego powstania przeciwko absolutyzmowi.

1867 - Zmarł Jan Czyński, socjalista, demokrata (fourierysta), zwolennik zakładania wolnych zrzeszeń przez robotników, rzecznik emancypacji mieszczaństwa, autor pojęcia "Polacy wyznania mojżeszowego".

1892 - We Lwowie rozpoczął swe obrady I Kongres Socjalno-Demokratycznej Partii w Galicji.

1902 - Urodziła się Alva Myrdal, szwedzka dyplomatka i socjolożka, działaczka na rzecz międzynarodowego rozbrojenia, laureatka pokojowej nagrody Nobla w 1982; żona ekonomisty Gunnara Myrdala.

1926 - Początek Zjazdu Kół Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, który podjął uchwałę o powołaniu Organizacji Młodzieżowy TUR (OM TUR).

1937 - Początek obrad ostatniego przed wojną, XXIV Kongresu PPS w Radomiu; postulat utworzenia Polskiej Republiki Socjalistycznej z uspołecznionymi środkami produkcji i planową gospodarką; uznanie sanacji za formę faszyzmu.

1946 - Mord 30 chłopów białoruskich w lesie koło miejscowości Puchały Stare na Podlasiu, dokonany przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa (ps. „Bury”).

2005 - W Warszawie zmarł Jan Mulak, polityk socjalistyczny, działacz sportu robotniczego, twórca lekkoatletycznego Wunderteamu.

2011 - Międzynarodówka Socjalistyczna zdecydowała o wykluczeniu ze swoich szeregów rządzącej Egiptem Partii Narodowo-Demokratycznej.

2015 - Sergio Mattarella został po raz pierwszy wybrany przez zgromadzenie elektorów na urząd prezydenta Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku