Wenezuela i Kolumbia przywróciły stosunki dyplomatyczne

[2022-09-04 16:51:00]


Wenezuela i Kolumbia przywróciły zerwane trzy lata temu stosunki dyplomatyczne. Do obydwu stolic przybyli już ambasadorowie i rozpoczęli wykonywanie obowiązków.

Wenezuela zerwała stosunki z Bogotą na skutek napięcia po ostatnich wyborach w Wenezueli, które oficjalnie przyniosły zwycięstwo lewicowemu i anty-amerykańskiemu prezydentowi Nicholasowi Maduro. Wspierana przez USA opozycja uważała, że jej kandydat, Juan Guido wygrał wybory i że Maduro nielegalnie sprawuje władzę.

Stany Zjednoczone i zależne od nich państwa zarówno Zachodu jak i niektóre państwa Ameryki Południowej ogłosiły, że nie uznają rządu Wenezueli. Stany Zjednoczone nałożyły też embargo na kraj. W dużych miastach Wenezueli doszło do gwałtownych wystąpień opozycji i brutalnych starć z siłami porządkowymi.

Ówczesny, prawicowy prezydent Kolumbii Ivan Duque także nie uznał zwycięstwa Maduro i zamiast tego oficjalnie uznał zwycięstwo Guido. Stosunki dyplomatyczne zerwano gdy rząd Wenezueli oskarżył Kolumbię o wspieranie organizowanego przez USA zamachu stanu. Zamknięto ambasady i konsulaty obydwu krajów, zawieszono połączenia lotnicze między krajami i zamknięto granicę lądową.

Stosunki między krajami się ociepliły, gdy na początku sierpnia wybory w Kolumbii wygrał Gustavo Petro, pierwszy w historii Kolumbii lewicowy prezydent. Petro już w kampanii zapowiadał, że doprowadzi do normalizacji stosunków z Wenezuelą i jedną z pierwszych decyzji po zwycięstwie była decyzja o przywróceniu stosunków dyplomatycznych. Oznacza to też, że Kolumbia, wbrew Stanom Zjednoczonym, uznaje od teraz legalność rządu Wenezueli.

Oprócz przywrócenia stosunków dyplomatycznych, zapowiedziano też otwarcie granicy lądowej między krajami, która od 2015 roku zamknięta była dla samochodów i ciężarówek a dla ruchu pieszego otwarta jest dopiero od końca zeszłego roku. Otwarciem granicy od strony wenezuelskiej zajmuje się już specjalna komisja.
Ponadto, Caracas i Bogota zapowiedziały rozpoczęcie współpracy wojskowej i wspólnej walki ze zbrojnymi grupami przemytniczymi, terrorystycznymi i kartelami narkotykowymi w obszarach przygranicznych.

Obie strony liczą także na rozkwit współpracy gospodarczej i handlu. Nicholas Maduro zasygnalizował, że ma nadzieję że otwarcie granicy umożliwi zaopatrywanie 45 milionów mieszkańców Kolumbii przez wenezuelskich producentów żywności. Maduro mówił o tym podczas wizytacji w gospodarstwach rolnych działających dzięki wsparciu rządowych programów na rzecz zwiększenia produkcji rolnej.

Bartłomiej Zindulski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
wszędzie
zawsze
Petycja o opodatkowaniu księży

Więcej ogłoszeń...


8 grudnia:

1886 - Urodził się Diego Riviera, meksykański malarz, socjalista, mąż Fridy Kahlo.

1906 - W Częstochowie aresztowano 87 działaczy PPS i SDKPiL.

1907 - Bojowiec PPS Józef Andersz został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.

1912 - W Przemyślu otwarto Dom Robotniczy, wybudowany z inicjatywy Hermana Liebermana, posła PPSD do parlamentu wiedeńskiego.

1919 - W Warszawie rozpoczęła się konferencja kobiet członkiń PPS, która wybrała Centralny Wydział Kobiecy PPS i określiła zasady pracy partyjnej wśród kobiet.

1923 - Rozpoczął się II Zjazd Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej; organizację opuściła frakcja komunistyczna.

1980 - W Nowym Jorku przed własnym domem został zamordowany John Lennon, genialny muzyk, socjalista.

1986 - We Francji po wielotysięcznych demonstracjach studentów i licealistów oraz skandalu wywołanym śmiercią studenta pobitego przez policję, prawicowy rzad wycofał kontrowersyjny projekt zmian w szkolnictwie wyższym, a jego autor podał się do dymisji.

1988 - We Wrocławiu rozpoczął się pierwszy kongres PPS-RD.

2010 - W strajku generalnym w Czechach wzięło udział około 148 tys. osób a dalszych 190 tys. aktywnie wspierało strajkujących.


?
Lewica.pl na Facebooku