Wenezuela i Kolumbia przywróciły stosunki dyplomatyczne
[2022-09-04 16:51:00]
![]() Wenezuela i Kolumbia przywróciły zerwane trzy lata temu stosunki dyplomatyczne. Do obydwu stolic przybyli już ambasadorowie i rozpoczęli wykonywanie obowiązków. Wenezuela zerwała stosunki z Bogotą na skutek napięcia po ostatnich wyborach w Wenezueli, które oficjalnie przyniosły zwycięstwo lewicowemu i anty-amerykańskiemu prezydentowi Nicholasowi Maduro. Wspierana przez USA opozycja uważała, że jej kandydat, Juan Guido wygrał wybory i że Maduro nielegalnie sprawuje władzę. Stany Zjednoczone i zależne od nich państwa zarówno Zachodu jak i niektóre państwa Ameryki Południowej ogłosiły, że nie uznają rządu Wenezueli. Stany Zjednoczone nałożyły też embargo na kraj. W dużych miastach Wenezueli doszło do gwałtownych wystąpień opozycji i brutalnych starć z siłami porządkowymi. Ówczesny, prawicowy prezydent Kolumbii Ivan Duque także nie uznał zwycięstwa Maduro i zamiast tego oficjalnie uznał zwycięstwo Guido. Stosunki dyplomatyczne zerwano gdy rząd Wenezueli oskarżył Kolumbię o wspieranie organizowanego przez USA zamachu stanu. Zamknięto ambasady i konsulaty obydwu krajów, zawieszono połączenia lotnicze między krajami i zamknięto granicę lądową. Stosunki między krajami się ociepliły, gdy na początku sierpnia wybory w Kolumbii wygrał Gustavo Petro, pierwszy w historii Kolumbii lewicowy prezydent. Petro już w kampanii zapowiadał, że doprowadzi do normalizacji stosunków z Wenezuelą i jedną z pierwszych decyzji po zwycięstwie była decyzja o przywróceniu stosunków dyplomatycznych. Oznacza to też, że Kolumbia, wbrew Stanom Zjednoczonym, uznaje od teraz legalność rządu Wenezueli. Oprócz przywrócenia stosunków dyplomatycznych, zapowiedziano też otwarcie granicy lądowej między krajami, która od 2015 roku zamknięta była dla samochodów i ciężarówek a dla ruchu pieszego otwarta jest dopiero od końca zeszłego roku. Otwarciem granicy od strony wenezuelskiej zajmuje się już specjalna komisja. Ponadto, Caracas i Bogota zapowiedziały rozpoczęcie współpracy wojskowej i wspólnej walki ze zbrojnymi grupami przemytniczymi, terrorystycznymi i kartelami narkotykowymi w obszarach przygranicznych. Obie strony liczą także na rozkwit współpracy gospodarczej i handlu. Nicholas Maduro zasygnalizował, że ma nadzieję że otwarcie granicy umożliwi zaopatrywanie 45 milionów mieszkańców Kolumbii przez wenezuelskich producentów żywności. Maduro mówił o tym podczas wizytacji w gospodarstwach rolnych działających dzięki wsparciu rządowych programów na rzecz zwiększenia produkcji rolnej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?