Niemcy: Wybory w Brandenburgii
[2024-09-24 21:57:57]
Według ostatecznych wyników zwycięstwo odniosła SPD, którą poparło 30,9 proc. głosujących i był to wynik lepszy o 4,7 p.p. w porównaniu z uzyskanym w wyborach z 2019 r. Stan posiadania wyraźnie zwiększyła AfD (+5,7 p.p.), na którą oddano 29,2 proc. głosów. Trzeci wynik przypadł debiutującemu w tych wyborach BSW − 13,5 proc., a dopiero czwarty CDU − 12,1 proc. (-3,5 p.p.). Żadna z pozostałych partii nie zdołała przekroczyć 5-procentowego progu wyborczego, ani też ich kandydaci nie wygrali w żadnym okręgu jednomandatowym. Zatem do nowego Landtagu nie wejdą Zieloni − 4,1 proc. głosów (-6,7 p.p.), Die Linke − 3,0 proc. (-7,8 p.p.), BVB/FW (brandenburscy Wolni Wyborcy) − 2,6 proc. (-2,5 p.p.) oraz Partia Ochrony Zwierząt - 2,0 proc (-0,6 p.p.). Inne partie, w tym FDP − zaledwie 0,8 proc. głosów) uzyskały łącznie 4,6 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 72,9 proc. i była wyższa aż o 11,6 p.p. w porównaniu z frekwencją w poprzednich wyborach. W nowym Landtagu podział mandatów będzie przedstawiać się następująco: SPD − 32, AfD − 30, BSW − 14, CDU − 12. Niezbędna większość wynosi więc 45 mandatów. Przyjęta przez socjaldemokratów strategia „Woidke przeciwko AfD” przyniosła sukces partii, jednak odbiła się na wynikach dotychczasowych koalicjantów z CDU i partii Zielonych, którzy na finiszu kampanii utracili głosy na rzecz SPD. Cieszący się dużym zaufaniem mieszkańców Brandenburgii premier tego landu na początku września zapowiedział, że ustąpi ze stanowiska i nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na urząd premiera, jeśli w wyborach wygra AfD. Socjaldemokraci odnieśli zwycięstwo, ale ich potencjalnej koalicji z chadekami do zdobycia większości zabrakło jednego mandatu. W sytuacji gdy Zieloni nie weszli do Landtagu oznacza to, że podczas negocjacji koalicyjnych socjaldemokraci będą musieli liczyć się ze stanowiskiem BSW. Możliwe wydają się trzy rozwiązania: koalicja SPD-BSW, tolerowana przez BSW koalicja SPD-CDU lub mało prawdopodobna szeroka koalicja SPD-BSW-CDU. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 listopada:
1892 - Na zjeździe w Paryżu postanowiono utworzyć Polską Partię Socjalistyczną.
1918 - Odwołanie delegatów PPS z warszawskiej Rady Delegatów Robotniczych i utworzenie własnej Rady.
1918 - W czasie demonstracji robotniczej w Czeladzi żołnierze otworzyli ogień do manifestantów - 5 osób zabitych.
1918 - Rząd Jędrzeja Moraczewskiego wydał manifest zapowiadający reformę rolną i nacjonalizację niektórych gałęzi przemysłu.
1927 - USA: masakra w Columbine w stanie Kolorado - policja ostrzelała strajkujących górników ogniem karabinów maszynowych.
1936 - Polscy górnicy zadeklarowali jeden dzień pracy dla bezrobotnych, wydobywając na ten cel 9500 ton węgla.
1940 - W Krakowie grupa bojowa GL PPS (WRN) pod dowództwem M. Bomby dokonała aktu dywersji na terenie zakładów "Solvay", paląc 500 wagonów prasowanego siana.
2009 - Duńska Partia Komunistyczna założyła własną organizację młodzieżową Ungkommunisterne.
?