Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Kuligowski: Bezpaństwowy antydemokratyzm?

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

Żenująca jest ta recenzja

Czy ta recenzja to jakiś żart? Brzmi to jak bardzo słabe szkolne wypracowanie. Autor był łaskaw z kilkunastu tekstów odnieść się jedynie do dwóch - przy czym na całą krytykę składa się osobiste przekonanie o antydemokratycznym charakterze anarchizmu i odwołanie do "autorytetu" znanego demokraty Lenina.Do tego dał jakieś wyrwane z kontekstu , ale pasujące pod teze , fragmenty z tekstu Ciszy. Tym czasem obok niego jest w tym samym numerze na podobn temat tekst Urbańskiego , który dochodzi do zupełnie innych wniosków, ale tego już pan Kuligowski nie zauważył. Mam naprawdę uzasadnione podejrzenia że wynika to z tego prostego faktu że reszty po prostu nie przeczytał, a zdanie o "Przeglądzie" miał już wyrobione przed zajrzeniem do niego.




autor: adv, data nadania: 2010-03-04 18:38:36, suma postów tego autora: 194

cd..

Aha , do obrazu nędzy i rozpaczy tej "recenzji" należy dodać potwornie ciężki zarzut o promowanie bezpaństwowości i "antydemokratyzm" ( przy czym mam wrażenie że Pan Kuligowskiego pod tym pojęciem rozumie ataki na jedyną prawdziwą demokracje liberalną). Doprawdy oburzające- anarchiści atakujący państwo i burżuazyjną demokracje.

autor: adv, data nadania: 2010-03-04 18:43:14, suma postów tego autora: 194

autor recenzji

chyba nie za bardzo zrozumiał to co recenzował. Jeśli według niego np. mali i średni są lepsi od koncernów, to znaczy, że w ogóle nie orientuje się np. w kwestii łamania praw pracowniczych, które wg. PIP łamią częściej właśnie owi mali i średni. Obronę liberalnej demokracji pozostawię bez komentarza.

autor: Cisza_, data nadania: 2010-03-05 07:37:32, suma postów tego autora: 2083

prawdy obiawione

jak to towarzysz Cyrankiewicz powiedział w Poznaniu; "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewny, że mu tę rękę władza ludowa odrąbie, w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji, w interesie walki o podwyższenie stopy życiowej ludności, W INTERESIE DALSZEJ DEMOKRATYZACJI NASZEGO ZYCIA, w interesie naszej Ojczyzny.''

autor: sanch, data nadania: 2010-03-05 09:44:13, suma postów tego autora: 14

To raczej w "Przeglądzie"

zabrakło wyraźnego rozgraniczenia pomiędzy demokracją pośrednią i bezpośrednią. Skoro zaś takowego nie było to można założyć, że krytykowana była demokracja jako taka.

Poza tym, recenzja czasopisma nie służy do skomentowania wszystkich zawartych w nim artykułów.

autor: Piotr Kuligowski, data nadania: 2010-03-05 09:56:59, suma postów tego autora: 620

pisanie

recenzji, a zwłaszcza krytycznej, wymaga wcześniejszego zapoznania się z recenzowanymi tekstami. Autor chyba nie bardzo nawet przeczytał przytaczane przez niego teksty, bo cytuje wyrwane z kontekstu zdania, nie odnosząc się nawet do tez tekstów. Zwykła chałtura, a nie recenzja

autor: Cisza_, data nadania: 2010-03-05 11:39:30, suma postów tego autora: 2083

Co to takiego

"recenzja krytyczna"? Każda recenzja jest ze swej natury krytyczna.

Poza tym rozumiem, że jako anarchista i redaktor "PA" możesz czuć się niezadowolony z faktu, że ktoś pozwolił sobie na skrytykowanie tego pisma. Niemniej dowodzenie na przykładzie zastosowania cytatów tego, że ktoś nie przeczytał tekstów, jest zwyczajnie śmieszne. Cytaty dobrałem właśnie w taki sposób, by dobrze ukazywały zasadnicze tezy tekstów, z których pochodzą.

Szkoda też, że nie raczyłeś się odnieść do moich wcześniejszych argumentów.

autor: Piotr Kuligowski, data nadania: 2010-03-05 15:26:22, suma postów tego autora: 620

hm

Bzdura nie recenzja.

autor: defman, data nadania: 2010-03-06 09:30:59, suma postów tego autora: 14

Dlaczego

przy "lewicowy komunizm" jest znak zapytania? Czy autor recenzji nie zna tego nurtu myśli lewicowej? Wystarczy zerknąć na Wikipedię (co prawda angielską) http://en.wikipedia.org/wiki/Left_communism aby co nieco o tym poczytać. Dlaczego Jean Barrot został "uznany przez redakcję" za lewicowego komunistę, skoro jest on jednym z bardziej znanych przedstawicieli tego nurtu: http://en.wikipedia.org/wiki/Gilles_Dauve
Dalej, jeżeli jest on lewicowym komunistą, to ciężko pisać o jego tezach jako "anarchistycznej publicystyce". Jeszcze dalej w samym tekście są dosyć dokładnie opisane przykłady historyczne i mechanizmy kiedy to "Demokracja wszędzie kapitulowała przed dyktaturą, a ściślej – witała dyktaturę z otwartymi rękami". Cytat ten i wnioski wyciągniete przez recenzenta wyglądają na z góry założone. Swoją drogą, to straszne że lewicowi publicyści nie znają nawet nurtów myśli lewicowej.

autor: DK, data nadania: 2010-03-08 14:47:44, suma postów tego autora: 119

Dodaj komentarz