Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

Piotr Szumlewicz: Bubel na niedziele

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

"zmarł przywódca kabotynów jan zizka" ps. lewica kalendarium

w takim sensie to za lewice można uznać bardzo wiele.

autor: motyl, data nadania: 2020-10-11 11:47:04, suma postów tego autora: 2165

@ motyl

Dlaczego nie przytoczyłeś całości?

1424 - W wyniku zarazy zmarł przywódca taborytów Jan Žižka. Taboryci żądali zniesienia prywatnej własności, wprowadzenia wspólnoty majątkowej i równości wszystkich wobec prawa.

autor: V.C., data nadania: 2020-10-11 18:16:39, suma postów tego autora: 1123

"dlaczego nie przytoczyłeś całości?" (V.C. 2020-10-11 18:16:39).

bo się nie zmieściłoby. stąd wskazówka na "kalendarium". "żądali zniesienia prywatnej własności". ok. w takim razie różni albigensi czy inny piotrek waldo to też lewica?

autor: motyl, data nadania: 2020-10-12 10:59:19, suma postów tego autora: 2165

@ motyl

Dwa zdania by Ci się nie zmieściły? 'Piotrka Waldo" niestety, nie kojarzę. Chyba nie chodziło Ci o Jeana-Jacquesa Rousseau? ;) Szeroko pojęta lewicowość nie datuje się przecież od momentu ogłoszenie Manifestu Komunistycznego. Różnych jej elementów, pierwocin można dopatrywać w znacznie wcześniejszych ruchach. Bunty niewolników czy później chłopów też je w sobie miały. Taboryci byli ruchem gł. chłopów i plebejuszy. Na ich sztandarze nie było nic o Bogu, lecz hasło: 'Veritas vincit", zaś kielich na hostie nie był szlachetnie złoty, lecz czerwony ;) https://pl.wikipedia.org/wiki/Taboryci

autor: V.C., data nadania: 2020-10-12 16:40:55, suma postów tego autora: 1123

@vc12.10.

w tytule postu - nie, nie zmieściłoby się. tak to w każdym razie wynika z mych w tej kwestii doświadczeń (czyli technicznych). rzecz dotyczy przecież tytułu. raz. tam to zacytowałem. a dwa. tam też odnośnik do kalendarium. a propos taboretów. nie ucz ojca dzieci robić. kiedyś mnie toto nawet przez chwilę zafascynowało. dopóki nie odkryłem między innymi owych wspomnianych albigensów czy nawet bardziej piotrka waldo.

autor: motyl, data nadania: 2020-10-12 19:11:01, suma postów tego autora: 2165

@ motyl

Skąd miałem wiedzieć, że mam do czynienia z ekspertem-husytologiem, Ojcze? ;) I nie dostrzegłeś wówczas żadnych lewicowych pierwiastków w założeniach tego ruchu?

autor: V.C., data nadania: 2020-10-12 21:03:37, suma postów tego autora: 1123

@vc12.10.21.03.

by wiedzieć plus minus tyle co na wikipedii (zwł. polskiej) nie potrzeba być żadnym jak to nazwałeś ekspertem. chyba nawet w żadnej dziedzinie. to podstawy podstaw. czyli właśnie encyklopedia. z grubsza na dysputy w rodzaju internetowych. a propos "lewicowych" pierwiastków. takie to pewnie dałoby się znaleźć już i w starożytności. zwł. bardzo tego chcąc. ale racja. na fora internetowe może być.

autor: motyl, data nadania: 2020-10-12 21:30:09, suma postów tego autora: 2165

Dodaj komentarz