Komentarze czytelników portalu lewica.pl Komentarze czytelników portalu lewica.pl

Przejdź do menu

Komentowany tekst

1 Maja w Warszawie

Komentarze czytelników

Dodaj komentarz

1 maja i "Międzynarodówka"

Ad 1 maja - trudno było się spodziewać czegoś większego roku niniejszego - większość tych, którzy uczestniczą w W-wie pewnie przyszła, zaś poza nią - spokój, no nie, bo zwykle jest spokój.

Uważam, że pochody i manifestacje powinny inaczej wyglądać. Jak ? Nie wiem. Chciałbym umieć na to odpowiedzieć, ale wydaje mi się, że trzeba tu eksperymentować i znaleźć taką formę, która kompletnie dałaby przeciwwagę negatywnym lub obojętnym zapatrywaniom społecznym.

Ad "Międzynarodówka" - uważam, że ta pieśń, którę bardzo lubię śpiewać lub nucić (jest podniosła) z powodów historycznych powinna zostac co nieco zmieniona. Myślę, że w obecnych czasach niesie ona też nową i inną treść. To spójrzmy do tekstu Międzynarodówki, co moim zdaniem ma nowe znaczenie i co warto byłoby w jej polskim tekście zmienić (choć generalnie zmiana winna być międzynarodowa niemalże, tak uważam):

a) zmiana "Bój to nie jest ostatni" - moim zdaniem należy podkreślić, że nie ma czegoś takiego, że ustanowić się da raz na zawsze doskonały ład, w którym dawni zwyciężeni będą już zawsze zwycięskimi (poza tym: co z nowymi zwyciężonymi ?)
b) "Z własnego prawa bierz nadania i z własnej woli sam się zbaw!" - Moim zdaniem ten fragment zaleca wszelkiego rodzaju aktywność, w ten sposób bym to interpretował. I jest bardzo anarchistyczny, ale z drugiej strony zachęcający do przedsiębiorczości, i do strajków - przeciw jakimkolwiek władzom czy kapitalistom. Ten fragment mówi - nie oglądaj się na nikogo, załóż firmę, a jak nie masz kasy, to nie przejmuj się, własnymi rękami bierz nadania - zagarnij, bij się, strajkuj, ucz się - rób cokolwiek, by wyjść ze stanu poniżenia i zubożenia - i tak naprawdę nieważne czy to jest strategia kolektywna czy indywidualna. Ba, jak dla mnie, międzynarodówka nadaje się świetnie dla przedsiębiorców bez pracowników - tych samozatrudnionych faktycznie. I uważam, że dla współczesnej lewicy też powinna być to klasa, grupa do zawojowania wyborczego, bo jest to grupa aktywistyczna, a jednocześnie często osiąga niskie dochody - i w tym jest podobna do bojowych robotników wiek temu.
c) A dom niewoli zniszcz i spal! - innymi słowy, nie cackaj się z wyzyskiwaczem i jak trzeba to zrób mu sabotaż, a jednocześnie zacznij budować firmę, swoje własne gniazda - patrzmy - jesli związki zawodowe są słabe, to jest dla nich alternatywa, którą może wypróbować każdy
d) Tym mocni są, że każdy kradnie Bogactwa, które stwarza lud! - Wniosek: Samozatrudnienie jest sensowną i logiczną konkluzją tego zdania, bo nie wymusza relacji między Panem a niewolnikiem, którą to relację powiela większość relacji między pracodawcą a pracownikiem. Jest wyjściem, które pozwala tego uniknąć, choć pewnie natura ludzka do różnych układów zależności będzie wracała i nie da się tego ustalić na wieki (jest oczywiście jeszcze sprawa towarów i dostaw masowych, energii, przemysłów czy wielkich budowli, które są budowane kolektywnie) - tym niemniej jednak jest samozatrudnienie szerokich rzesz jakimś wyjściem ...

autor: tomasz_rysz, data nadania: 2021-05-03 20:45:20, suma postów tego autora: 1487

1 maja i "Międzynarodówka", ad vocem,

>Ad 1 maja - trudno było się spodziewać czegoś większego roku niniejszego - większość tych, którzy uczestniczą w W-wie pewnie przyszła, zaś poza nią - spokój, no nie, bo zwykle jest spokój.
Uważam, że pochody i manifestacje powinny inaczej wyglądać. Jak ? Nie wiem. Chciałbym umieć na to odpowiedzieć, ale wydaje mi się, że trzeba tu eksperymentować i znaleźć taką formę, która kompletnie dałaby przeciwwagę negatywnym lub obojętnym zapatrywaniom społecznym.<
Myślałem o tym już sporo lat temu. Wyszedł z tego wierszyk pt.: Szanujmy tradycję. Puentą jego, powrót do tradycji majówek, kultywowanej jeszcze po wojnie w rodzinach, szkołach, na studiach w postaci wycieczek w plener (złazów). Kiedyś na tym forum wkleiłem go, z okazji majowego ożywienia lewicowego myślenia.

>Ad "Międzynarodówka" - uważam, że ta pieśń, którę bardzo lubię śpiewać lub nucić (jest podniosła) z powodów historycznych powinna zostac co nieco zmieniona. Myślę, że w obecnych czasach niesie ona też nową i inną treść.<
No właśnie, każdemu kto zna choć trochę historię ruchu lewicowego ta pieśń jest hymnem rewolucyjnym (*przez rewolucję o wolność wszystkich ziem*).
Tylko ten tytuł *Międzynarodówka*, co on właściwie oznacza?
Polska Wikipedia serwuje szereg opcji znaczeniowych do wyboru:
Komunistyczna, Socjalistyczna, Liberalna, Chadecka, Chłopska, Centrowych demokratów
Federacji anarchistycznych, Humanistyczna oraz
pieśń, organizacja.

Rewolucja tych których dręczy głód stała się pojęciem dość abstrakcyjnym w realiach przynajmniej europejskich.
Tutaj można się spotkać dzisiaj raczej z szyderczym wykonywaniem tej pieśni. Po przegięciach ideologicznej czapy pod czerwonym sztandarem umoczona została także lewica jak i socjalizm. Działamy na gruzach ideologicznych. Jak odbudować ten wizerunek? Jakaś wspólna pieśń z humanistycznym podtekstem byłaby cegiełką w tym dziele.
Jakie zatem miałoby być przesłanie ( i jaki tytuł) pieśni i do kogo adresowane?

autor: Adrem63, data nadania: 2021-05-04 11:24:26, suma postów tego autora: 2278

Na Zachodzie i poza Europą

Międzynarodówkę wykonuje się z całą powagą. Polska i Europa wsch to ewenement.

autor: czerwony93, data nadania: 2021-05-08 13:04:09, suma postów tego autora: 2258

Dodaj komentarz