Ewa Koś: "Pomidor" czyli dialog społeczny

[2012-03-01 23:24:17]

W czwartek 23 lutego odbyła się historyczna sesja Rady Miasta Koszalin, gdzie zaproszonymi gośćmi byli: Zbigniew Kubacki – dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Gospodarki w miejsce nieobecnej Hanny Trojanowskiej pełnomocnika Rządu ds. Polskiej Energetyki jądrowej oraz Witold Drożdż prezes Zarządu PGE Energia Jądrowa SA.

Gdy na górze w Sali sesyjnej przedstawiciele Energetyki Jądrowej w ramach socjotechnicznej prezentacji roztaczali wizję rozwiązania wszystkich bolączek regionu poprzez inwestycje w atom (szkoły, lotniska, infrastruktury, miejsc pracy) na placu przed Magistratem tłum skandował hasła antyatomowe. O determinacji mieszkańców oddalenia wizji lokalizacji niechcianej elektrowni w ich regionie świadczy fakt, ze manifestacja trwała bite 4 godziny, a emocjonalne hasła i przemówienia docierały do uszu radnych miejskich.

Co ciekawe, w swoich wystąpieniach na sesji radni Koszalina w znakomitej większości również wyrażali swoje obawy i wątpliwości, nie kryjąc niechęci do prezentowanych planów inwestycji atomowychjak i rozczarowania dyskursem prowadzonym przez rząd ze społeczeństwem, czyli marginalizacji bądź wręcz dyskredytowania głosów mieszkańców wyrażonych w referendum i wystąpieniach.

Niestety, mimo zapewnień p. Witolda Drożdża o zachowaniu szczególnej troski w nawiązywaniu dialogu z mieszkańcami, tenże dialog zaproponowany również na sesji przypomniał mi słowną przepychankę z dzieciństwa, gdy na każde zadane pytanie udzielona odpowiedź „pomidor” – ostatecznie doprowadzała do wygranej.
I pan Drożdż i p. Kubacki – jaki i prof. Czerski (Uniwersytet Szczeciński) – na każde zadane pytanie odpowiadali w tymże właśnie stylu.

Pytanie: „Miejsca pracy w elektrowni atomowej – to utrata miejsc prac w sektorze turystycznym” – odpowiedź: „Pomidor”.

Pytanie: „Spadek wartości nieruchomości” – odpowiedź: „Pomidor”.

Pytanie: „Zagrożenie regionu skażeniem w przypadku awarii” – odpowiedź: „Pomidor”.

Pytanie: „Przechowywanie wypalonego paliwa uranowego” – odpowiedź: „Pomidor”.

„Nie chcemy EA w Gąskach” - „Pomidor”…

No cóż, z punktu widzenia Warszawy – województwo zachodniopomorskie jest tak słabe, że stanowisko rządowe w kwestiach i energetycznych i społecznych jest następstwem prowadzonej polityki marginalizacji regionu. Kogo w Warszawie i PGE obchodzi strategia rozwoju sektora energetycznego województwa Zachodniopomorskiego uchwalona przez radnych Sejmiku (zresztą zgodna z Krajowym Planem Działania), gdzie np. w perspektywie roku 2030 Zakłady Energetyczne Dolna Odra są nadal wiodącym producentem konwencjonalnej energii elektrycznej, gdzie budowany gazoport w Świnoujściu zakłada dostawy gazu do nowoczesnych bloków gazowo-parowych Dolnej Odry, obiecanych przez PGE dwa lata temu, ale już wycofanych z planów strategicznych Spółki. PGE, spółka Skarbu Państwa, a zatem i rząd przestawiają zakłady energetyczne w Zachodniopomorskim jak klocki – ZEDO zlikwidujemy mimo protestów, elektrownię atomową w Gąskach postawimy, mimo protestów. Wszystkich przekonamy (za pieniądze publiczne) bo mamy rację. Zaczynamy od 1 marca. Pomidor…

P.S.
Gąski oddalone są od Koszalina o niewiele ponad 20 km, a od centrum Kołobrzegu ok. 25 km.

Uzdrowisko Kołobrzeg, perła Bałtyku, będzie mogło zapewne wystąpić o nową specjalizację – w zakresie rehabilitacji nuklearnej oraz ćwiczeń alarmów skażenia. Przy założeniu, że sanatoria nie utracą kwalifikacji zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, a sam Kołobrzeg statusu uzdrowiska – w cieniu elektrowni atomowej.

Pomidor.

Ewa Koś



Autorka jest radną Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z ramienia Zielonych 2004.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku