Argentyna: przywódcy junty skazani za porywanie dzieci

[2012-07-07 15:11:44]

Przywódcy wojskowej dyktatury w latach 1976-83, usłyszeli wyroki za proceder masowej kradzieży niemowląt i dzieci więźniów ówczesnego reżimu. Wśród skazanych znalazł się przywódca ówczesnej junty, generał Jorge Videla (na zdjęciu).

Półtoraroczny proces w Buenos Aires był sądem nad generałami: 86-letnim Videlą oraz Reinaldo Bignone, a także grupą ich 7 podwładnych. Najwyższy wyrok usłyszał pierwszy z nich, skazany na 50 lat, pozostali zostali pozbawieni wolności na okres od 30 do 40 lat. Wagę wyroku potwierdza fakt, że uznaje on rabunek dzieci ofiar reżimu za zbrodnię państwową, a nie indywidualną samowolę niektórych oficerów, czego usiłowała dowodzić obrona. Do tej pory wydano w Argentynie już 25 wyroków w sprawach tego rodzaju, dotyczyły one jednak przeważnie jednostkowych przypadków.

Proces dotyczył 35 uprowadzonych niegdyś osób, z których raptem 20 zdecydowało się zeznawać przeciw swoim późniejszym opiekunom. Pokazuje to jak bolesną sprawą są dla nich ich własne losy ujawnione po latach, pokazujące przestępczy charakter działalności ich przybranych rodziców. Po upadku junty w 1983 r., zajmującej się tą sprawą organizacji Stowarzyszenie Babć z Placu Majowego udało się zebrać informacje o blisko 500 przypadkach tego typu.

Siedmioletnie rządy wojskowych rozpoczęte od puczu w 1976 r., doprowadziły do rozpętania masowego terroru wobec działaczy argentyńskiej lewicy. Jego rezultatem było ponad 30 tys. zabójstw dokonanych przez szwadrony śmierci, a częstym procederem było wówczas także m.in. wrzucanie nielegalnych więźniów żywcem do morza z pokładów samolotów tutejszej armii. Historia argentyńskiej dyktatury stanowi też ciemną kartę w dziejach Kościoła Rzymskokatolickiego, którego duchowni popierali i wspierali juntę, uznając ją za skuteczne narzędzie oporu przeciw komunizmowi.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


3 maja:

1849 - W Dreźnie wybuchło powstanie pod wodzą Michaiła Bakunina.

1891 - W Krakowie urodził się związany z lewicą awangardowy poeta Tadeusz Peiper.

1921 - Urodził się Vasco dos Santos Gonçalves, premier Portugalii w latach 1974-1975 (po rewolucji goździków); przeprowadził upaństwowienie banków i towarzystw ubezpieczeniowych.

1936 - Front Ludowy wygrał wybory parlamentarne we Francji.

1969 - USA: Policja zatrzymała 12 tys. uczestników demonstracji przeciwko wojnie w Wietnamie.

1974 - Powstała centrolewicowa Portugalska Demokratyczna Partia Pracy (PTDP); pierwsza partią polityczną ustworzoną po Rewolucji Goździków.

2002 - Zmarła Barbara Castle, brytyjska polityczka Partii Pracy.


?
Lewica.pl na Facebooku