Rząd broni eksmisji na bruk

[2017-11-06 18:22:44]

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk przesłał odpowiedź na pismo OPZZ, w którym związkowcy sprzeciwili się możliwości eksmisji na bruk wpisanej w pakiet ustaw związanych z programem Mieszkanie Plus.

W swoim stanowisku upublicznionym w połowie września związkowcy krytycznie ocenili przyjęcie przez parlament zapisów ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która umożliwia eksmisję lokatorów bez wyroku sądu i zapewnienia lokalu socjalnego lub zastępczego. W stanowisku przyjętym przez prezydium OPZZ związkowcy piszą, że ustawa dopuszcza „eksmisję lokatorów i nie gwarantuje eksmitowanym lokali socjalnych ani pomieszczeń tymczasowych. W praktyce zapis oznacza, że lokatorzy, którzy zechcą skorzystać z tej formy pomocy mieszkaniowej, będą musieli zrzec się części swoich praw lokatorskich. Jeśli zdarzy się im choroba uniemożliwiająca pracę, a nie będą mogli liczyć na wsparcie rodziny by opłacić czynsz, zostaną usunięci z mieszkania na bruk. Ustawa pozwala eksmitować w tej formie: dzieci, kobiety w ciąży, niepełnosprawnych, bezrobotnych, ubogich staruszków. Dzieje się tak w sytuacji, gdy ta forma pomocy mieszkaniowej realizowana jest przy udziale środków publicznych i w założeniu ma być formą pomocy państwa dla rodzin”. Władze OPZZ zaapelowały do rządu o pilną zmianę ustawy i likwidację możliwości eksmisji na bruk. „OPZZ stanowczo sprzeciwia się wprowadzonym regulacjom i domaga się całkowitego zakazu eksmisji na bruk. Apelujemy do władz publicznych o nowelizację ustawy i usunięcie szkodliwych rozwiązań” – podsumowali swoje stanowisko związkowcy.

W swojej odpowiedzi minister Adamczyk nie zgodził się ze związkowcami i podtrzymał stanowisko rządu. W jego opinii rozwiązania zawarte w spornej ustawie to standardowe regulacje, które nie powinny być kontestowane. Co więcej, zdaniem ministra, „przyjęte przez ustawodawcę rozwiązania dotyczące najmu instytucjonalnego mają na celu ochronę lokatorów”. Zarzuty OPZZ minister uznał za przesadzone, gdyż, jego zdaniem, choć eksmisja jest zawarta w ustawie, to będzie ona mieć miejsce tylko w wyjątkowych przypadkach, czyli przede wszystkim wtedy, gdy lokator zalega z czynszem ponad 3 miesiące.

Jednocześnie minister zwrócił uwagę, że „w przypadku zakończenia umowy najemca uzyska schronienie w noclegowni lub schronisku dla bezdomnych (nie będzie miał jednak prawa do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego. Nie można zatem podzielić przedstawionego argumentu o „wyrzucaniu na bruk”, gdyż noclegownie oraz schroniska zawierają podstawową pomoc dla osób w trudnej sytuacji materialnej i życiowej”. Takie rozwiązanie, zdaniem ministra, jest „wyrazem kompromisu między potrzebami lokatorów a potrzebą ograniczenia barier dla inwestorów prywatnych”.

Zarazem w odpowiedzi na pismo OPZZ minister pisze, że osoby, o których mowa, czyli „o niskich bądź nieregularnych dochodach, czy trudnej sytuacji życiowej ze względu na wiek lub niepełnosprawność, objęte winny być budownictwem komunalnym. Natomiast konstrukcja najmu instytucjonalnego stworzona została z myślą o osobach posiadających stałe, regularne dochody”.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku