Brazylia: Po szturmie zwolenników Bolsonaro
[2023-01-10 15:17:09]
8 stycznia zwolennicy Jaira Bolsonaro wtargnęli do Pałacu Prezydenckiego, budynku Kongresu oraz Sądu Najwyższego, niszcząc znajdujące się tam mienie. Akcja, do której doszło niemal dokładnie 2 lata po okupowaniu Kapitolu przez zwolenników byłego już prezydenta Donalda Trumpa, zakończyła się po kilku godzinach dzięki interwencji wojska. Prodemokratyczny wiec zorganizowany został m.in. w największym mieście kraju São Paolo. Wielu demonstrantów przybyło ubranych na czerwono, co kojarzone jest z Partią Pracujących prezydenta Luli. „Żadnej amnestii dla puczystów!” – skandowali zgromadzeni. Część z nich domagała, by Bolsonaro trafił do więzienia Luiz Inacio Lula da Silva zapowiada rozliczenie odpowiedzialnych za nie osób. Ci ludzie są wszystkim, co jest wstrętne w polityce – stwierdził, podkreślając, że wydarzenia, do których doszło, są jego zdaniem „barbarzyńskie”. W związku z niedzielnymi wydarzeniami służby aresztowały łącznie 1500 osób – 300 w dniu szturmu, a 1200 następnego dnia. Po niedzielnym szturmie słowa poparcia dla Luli popłynęły ze strony przywódców całego świata. Potępiam atak na demokrację i pokojowe przekazanie władzy w Brazylii. Demokratyczne instytucje w Brazylii mają nasze pełne poparcie, a wola brazylijskiego narodu nie może być podważana – podkreślił prezydent USA Joe Biden, który wkrótce potem zaprosił Lulę do złożenia wizyty w Waszyngtonie. Ostatnio coraz więcej polityków w USA apeluje jednak o to, by Stany Zjednoczone przestały udzielać schronienia byłemu prezydentowi. Demokratyczny kongresmen Joaquin Castro podkreślił, że Bolsonaro inspirował terroryzm wewnętrzny w Brazylii i powinien zostać odesłany do swojego kraju. W podobnym tonie wypowiadała się inna kongresmenka Alexandra Ocasio-Cortez. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?