Bułgaria: Socjaliści też nie utworzyli rządu

[2023-01-21 19:45:40]

Trzecia próba utworzenia nowego rządu zakończyła się porażką. Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) nie zdołała znaleźć poparcia dla swojego ewentualnego gabinetu. Oznacza, że będzie trzeba rozpisać kolejne przedterminowe wybory.

Według bułgarskiej konstytucji po wyborach parlamentarnych mogą być podjęte maksymalnie trzy próby utworzenia nowego rządu. Prezydent powierza kolejno misję utworzenia rządu przedstawicielom partii, które zdobyły najwięcej głosów, choć dane ugrupowane może także z takiej próby zrezygnować.

Po wyborach w październiku 2022 r. jako pierwsza rząd próbowała stworzyć centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Demokratycznego Rozwoju Bułgarii (GERB), która zdobyła najwięcej głosów. Nie udało jej się jednak znaleźć koalicjantów, choć zaproponowała rząd złożony w dużym stopniu z bezpartyjnych ekspertów. Inne partie nie poparły takiego gabinetu, uznając, że stanowiłby tylko listek figowy dla faktycznych rządów polityków GERB, których w ostatnich latach skompromitowały liczne skandale korupcyjne.

Drugą próbę podjęła centrowa partia Kontynuujmy Zmiany, która rządziła przez kilka miesięcy przed jesiennymi wyborami. Ona jednak także nie zdołała stworzyć koalicji i piłka znalazła się po stronie trzeciej w wyborach BSP.

Lewica także jednak nie zdołała zbudować większości i podobnie jak ich poprzednicy, socjaliści nawet nie zaryzykowali głosowania w Zgromadzeniu Narodowym. Liderka BSP Kornelia Ninowa po kilku dniach konsultacji z innymi ugrupowaniami złożyła rezygnację z misji stworzenia rządu na ręce prezydenta Rumena Radewa.

Oznacza to, że prezydent Radew ma już tylko jedno wyjście: rozpisać przedterminowe wybory. Będzie to już 5. takie głosowanie w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat.

Sytuacja w bułgarskiej polityce stała się patowa. Na dodatek sondaże pokazują, że nawet kolejne wybory nie przyniosą przełamania tej sytuacji, bo wszystkie ugrupowania otrzymają podobną liczbę głosów. Nowe wybory do Zgromadzenia Narodowego odbędą się najprawdopodobniej w marcu.

aw, wchdrukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:Wrocław: Protest przeciwko neoliberalnej polityce władz miasta
Wrocław, Pręgierz
11 lutego (sobota), godz. 13.00 - 14.00
Polscy Hodżyści
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Komintern (SH)
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


31 stycznia:

1801 - Urodził się Piotr Ściegienny, ksiądz, działacz niepodległościowy i radykalny przywódca chłopski, socjalista utopijny.

1834 - Wojska polskie wyruszyły do Sabaudii celem wsparcia tamtejszego powstania przeciwko absolutyzmowi.

1867 - Zmarł Jan Czyński, socjalista, demokrata (fourierysta), zwolennik zakładania wolnych zrzeszeń przez robotników, rzecznik emancypacji mieszczaństwa, autor pojęcia "Polacy wyznania mojżeszowego".

1892 - We Lwowie rozpoczął swe obrady I Kongres Socjalno-Demokratycznej Partii w Galicji.

1902 - Urodziła się Alva Myrdal, szwedzka dyplomatka i socjolożka, działaczka na rzecz międzynarodowego rozbrojenia, laureatka pokojowej nagrody Nobla w 1982; żona ekonomisty Gunnara Myrdala.

1926 - Początek Zjazdu Kół Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, który podjął uchwałę o powołaniu Organizacji Młodzieżowy TUR (OM TUR).

1937 - Początek obrad ostatniego przed wojną, XXIV Kongresu PPS w Radomiu; postulat utworzenia Polskiej Republiki Socjalistycznej z uspołecznionymi środkami produkcji i planową gospodarką; uznanie sanacji za formę faszyzmu.

1946 - Mord 30 chłopów białoruskich w lesie koło miejscowości Puchały Stare na Podlasiu, dokonany przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem Romualda Rajsa (ps. „Bury”).

2005 - W Warszawie zmarł Jan Mulak, polityk socjalistyczny, działacz sportu robotniczego, twórca lekkoatletycznego Wunderteamu.

2011 - Międzynarodówka Socjalistyczna zdecydowała o wykluczeniu ze swoich szeregów rządzącej Egiptem Partii Narodowo-Demokratycznej.

2015 - Sergio Mattarella został po raz pierwszy wybrany przez zgromadzenie elektorów na urząd prezydenta Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku