Chile: Biały Dom stawia ultimatum
[2006-06-03 18:23:36]
Według raportu opublikowanego przez "La Tercera", kwestia członkostwa Wenezueli w RB ONZ była jedynym tematem spotkania ministra spraw zagranicznych Chile Alejandro Foxleya z sekretarzem stanu USA Condoleezzą Rice, które odbyło się 21 kwietnia tego roku w Waszyngtonie. Rice stwierdziła podczas rozmowy, że obecność Wenezueli w Radzie Bezpieczeństwa będzie stanowić duże zagrożenie dla amrykańskich interesów, oraz że Stany Zjednoczone nie przyjmą ze zrozumieniem sytuacji, w której Chile udzielą Wenezueli poparcia. Obecnie kraje Ameryki Łacińskiej reprezentowane są przez Peru i Argentynę, której kadencja upływa z końcem tego roku. Nieoficjalnym kandydatem Waszyngtonu, a tym samym rywalem Wenezueli, jest Gwatemala. Wybór jest zwykle dokonywany przez wszystkie państwa regionu. Postawa Chile może mieć jednak zasadnicze znaczenie, gdyż według prawa, w przypadku gdy dwa lub więcej państw z danego regionu nie zgadzają się ustąpić, decyzję podejmuje Zgromadzenie Ogólne ONZ. Rice ostrzegła również, że popierając kandydaturę Wenezueli, Chile stanie się państwem przegranym, i że utrudni to w znacznym stopniu - czy wręcz uniemożliwi - współpracę między oboma krajami. W podobnym klimacie przebiegło spotkanie Foxleya z podekretarzem stanu USA Robertem Zoellickiem. Reakcja rządu chilijskiego była szybka i stanowcza. Ricardo Lagos Weber, rzecznik prezydenta Chile Michelle Bachelet oświadczył, że państwo Chile ma swoją godność i nie ulegnie żadnej presji ze strony innych państw. Dziewiątego czerwca dojdzie do wizyty prezydent Bachelet w Waszyngtonie, podczas której zaplanowane są spotkania z Bushem, Rice i Zoellickiem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?