Kolumbia: Zabójstwa działaczy związkowych

[2006-06-23 12:39:23]

Według raportu opracowanego przez Amerykańską Federację Pracy i Kongres Organizacji Przemysłowych (AFL-CIO), zatytułowanego "Walka o prawa pracownicze w Kolumbii", liczba zabójstw działaczy związkowych w tym kraju jest większa niż we wszystkich pozostałych krajach świata razem wziętych.

Tylko w ubiegłym roku zamordowanych zostało 70 związkowców, 260 kolejnym grożono śmiercią, 56 trafiło do więzienia bez postawienia zarzutów, sześciu zostało porwanych, trzech zniknęło bez śladu, a siedmiu przeżyło zamach na swoje życie. W roku 2004 ofiarą zabójstw dokonywanych przez oddziały paramilitarne przy poparciu, a przynajmniej cichej akceptacji rządu Kolumbii padło 99 działaczy związkowych.

Dodatkowym problemem jest bezkarność sprawców tych zabójstw. Dane opublikowane w raporcie wskazują, że przedmiotem śledztwa było zaledwie 376 spośród ponad 3 tysięcy dokonanych w latach 1986-2002 zabójstw działaczy związkowych. Wyroki skazujące otrzymało pięć osób.

Raport stwierdza również, że choć nie zawsze jest możliwe jednoznaczne ustalenie motywów zabójstw działaczy związkowych, to w większości przypadków istnieją wyraźne powiązania między śmiercią tych ludzi a ich uczestnictwem w sporach i protestach pracowniczych. Przytoczona w nim jest następująca wypowiedź Carlosa Castaño, byłego przywódcy jednego z oddziałów paramilitarnych: Zabijamy związkowców, gdyż przeszkadzają oni ludziom spokojnie pracować.

Zgodnie z Deklaracją Podstawowych Zasad i Praw Pracy przyjętą w 1998 roku przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO), swoboda zrzeszania się oraz prawo do prowadzenia sporów zbiorowych są niepodważalnymi prawami człowieka. Deklaracja ta została ratyfikowana przez rząd Kolumbii.

Sebastian Maćkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku