Honduras: Kłopotliwa zapora na granicy z Salwadorem

[2006-06-25 13:56:32]

Projekt budowy zapory wodnej El Tigre na rzece Lempa, która stanowi granicę między Hondurasem i Salwadorem wywołuje wiele dyskusji. Krytycy przestrzegają przed utratą kontroli nad bogactwami naturalnymi, zdaniem zwolenników, realizacja projektu może uchronić przed wybuchem kolejnej wojny, tym razem o wodę.

Pomysł zbudowania tamy, która docelowo zaspokoi 70 procent całkowitego zapotrzebowania Salwadoru na energię elektryczną, powstał już w 1991 roku. Jednak musiał on czekać aż do 16 kwietnia 2006 roku, kiedy to prezydenci Salwadoru Antonio Saca i Hondurasu Manuel Zelaya podpisali porozumienie w tej sprawie. W tym dniu została także ostatecznie zatwierdzona linia graniczna między oboma krajami.

Prace przygotowawcze do budowy tej wysokiej na 100 metrów zapory, której koszt szacuje się na półtora miliarda dolarów, rozpoczęły się około miesiąca temu. Planuje się, że zalanych zostanie 72 kilometry kwadratowe powierzchni.

Sama zapora wraz z utworzonym sztucznym zalewem obejmą trzy zachodnie prowincje Hondurasu (Intibucá, Lempira oraz La Paz) oraz północny region Salwadoru, San Miguel. Według Salvadora Zúñigi, z działającej w Hondurasie Rady Organizacji Społecznych, realizacja tego projektu spowoduje konieczność przesiedlenia 20 tysięcy ludzi, czterokrotnie więcej niż przewiduje rząd. Mieszkańcy prowincji Hondurasu zorganizowali już protesty na granicy oraz w stolicy kraju, Tegucigalpie.

Jesteśmy gotowi prowadzić dialog, wypłacimy również odszkodowania, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu bieżącego etapu przygotowawczego, który pozwoli nam ocenić które społeczności i w jaki stopniu zostaną objęte programem pomocy. Będziemy prowadzić konsultacje ze społecznościami i z ich przywódcami, powiedział Jacobo Hernández, odpowiedzalny z ramienia rządu Hondurasu za projekt budowy zapory. Stanowisko to potwierdził także jego salwadorski odpowiednik Eduardo Zablah.

Sebastian Maćkowski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku