Bułgaria: Rośnie analfabetyzm wsród Romów

[2006-08-02 23:09:09]

Obecnie nie umie ani czytać, ani pisać 12 proc. bułgarskich Romów, 45 proc. ma tylko wykształcenie podstawowe, a jedynie 7 proc. średnie bądź wyższe.

W ub. roku szkolnym w Bułgarii 32 tysiące dzieci zaprzestało chodzić do szkoły. Aż 99 proc. z nich to dzieci romskie. Minister polityki socjalnej Emilia Masłarowa zaproponowała w związku z tym, aby odbierać rodzicom dodatek na dziecko, które ma trzy nieusprawiedliwione nieobecności. Chce również wprowadzenia kar za fałszywe usprawiedliwienia.

Znaczna część romskich dzieci zaprzestaje nauki już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Konsekwencją tego jest rosnący wśród Romów analfabetyzm.

Zdaniem organizacji romskich, jednym ze sposobów zwalczania analfabetyzmu wśród tej społeczności jest zapewnienie romskim dzieciom przedszkoli i przedłużenie zerówki z roku do dwóch lat.

Według spisu powszechnego w 2001 roku w Bułgarii żyło 370 tysięcy Romów, którzy stanowili 4,7 proc. ludności kraju.

Waldemar Chamala



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


10 lutego:

1818 - W Warszawie urodził się Gustaw Ehrenberg, poeta i działacz tajnego Stowarzyszenia Ludu Polskiego.

1962 - W Warszawie zmarł rewolucyjny poeta Władysław Broniewski.

1968 - W Wietnamie zakończono operację "Tet".

1980 - W Brazylii została założona lewicowa Partia Pracujących (PT).

1983 - W Jerozolimie jedna osoba zginęła, a 7 zostało rannych w wyniku eksplozji granatu rzuconego przez prawicowego ekstremistę podczas demonstracji lewicowego ruchu pokojowego Pokój Teraz.


?
Lewica.pl na Facebooku