Gujana: Wybory parlamentarne

[2006-08-31 09:42:38]

Według ogłoszonych 30 sierpnia wyników wyborów parlamentarnych w Gujanie zwyciężył dotychczasowy prezydent Bharrat Jagdeo i jego socjalistyczna Ludowa Partia Postępowa/Obywatelska (People's Progressive Party/Civic). PPP/C zdobyła blisko 150 tysięcy głosów, podczas gdy główne ugrupowanie opozycyjne, którego liderem jest adwokat Robert Corbin, postlewicowy Ludowo-Narodowy Kongres na rzecz Reform (People's National Congress Reform) otrzymał 93 tysiące głosów.

Na partię Jagdeo głosowali głównie głównie Hindusi, na ugrupowanie Corbina osoby pochodzenia afrykańskiego.

Sojusz na rzecz Zmiany (Alliance for Change) Raphaela Trotmana, który wzywał do nie głosowania według podziałów rasowych, zdobył 23 tysiące głosów.

Gujana jest jedynym krajem w Ameryce Południowej gdzie językiem urzędowym jest angielski. Państwo uzyskało niepodległość w 1966 roku.

Gujana jest silnie zróżnicowana etnicznie i wyznaniowo. Największe grupy etniczne to Hindusi (43,5 proc.), Afrykańczycy (30,2 proc.), osoby o mieszanym pochodzeniu (16,7 proc.) oraz Indianie (9,2 proc.). Pozostałe społeczności, w tym m.in. Chińczycy, Portugalczycy i Brytyjczycy, stanowią około 1 proc. ludności.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku