OPZZ o polityce płacowej rządu
[2006-09-09 19:28:10]
![]() Przejawem takiej polityki, zdaniem federacji związkowej, jest nowelizacja ustawy kominowej, znacznie podnosząca obecnie obowiązujące limity wynagrodzeń dla kadry menedżerskiej w przedsiębiorstwach z udziałem kapitału państwowego, przy jednoczesnym wyraźnym ograniczaniu wzrostu wynagrodzeń pracowniczych. Ponadto projekt ustawy niezależnie od tego, że w jeszcze większym stopniu zróżnicuje płace kadry i pracowników to dodatkowo uprzywilejowuje kadrę zarządzającą w zakresie czerpania korzyści z osiąganych wyników finansowych przedsiębiorstw, zupełnie pomijając pracowników, których dodatkowy wysiłek ma największy wpływ na wypracowany wzrost. Tymczasem pracownikom tych przedsiębiorstw rząd na 2007 rok proponuje ustalić maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 3,4 proc., a pracownikom państwowej sfery budżetowej na poziomie 0,0 proc. - piszą związkowcy. Władze OPZZ pokreślają, że rząd nie negocjował zmian w ustawie kominowej ze związkami zawodowymi i oznacza to, ich zdaniem, że projekt jest niekonstytucyjny. Ogólnopolskie Porozumie Związków Zawodowych przypomina, że w Polsce minimalne wynagrodzenie odbiega od standardów europejskich i rekomendacji organizacji międzynarodowych, zgodnie z którymi minimalne wynagrodzenie powinno stanowić 50 proc. płacy przeciętnej. Prezydium zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez stronę związkową Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych podtrzymuje, że maksymalny roczny wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia powinien wynosić nie mniej niż 4,3 proc., a w państwowej sferze budżetowej nie mniej niż 4,5 proc. Podobnie minimalne wynagrodzenie za pracę w 2007 r. powinno wzrosnąć o co najmniej 5,1 proc. plus połowa realnego wzrostu wynagrodzeń (1 proc.) tj. o 6,1 proc., co dałoby kwotę 953,94 zł, a nie jak proponuje rząd 936 zł - dodają działacze OPZZ. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?