Reporterzy Bez Granic krytykują Polskę

[2006-11-06 18:03:22]

Organizacja Reporterzy Bez Granic krytykuje polskie prawodawstwo dotyczące wolności prasy. Jej przedstawiciele wskazują, że większość krajów Europy Środkowej i Wschodniej łagodzi sankcje za zniesławienie, a tymczasem Polska podtrzymuje prawodawstwo ograniczające swobodę wypowiedzi..

30 października polski Trybunał Konstytucyjny postanowił utrzymać obowiązywanie artykułu 212 polskiego kodeksu karnego w zakresie zniesławienia. Zgodnie z tym artykułem "poniżenie w opinii publicznej lub pozbawienie zaufania" podlega karze do roku więzienia. Kara może być podwójna, jeśli do zniesławienia doszło za pośrednictwem mediów. Polski Trybunał Konstytucyjny przyznał, że wolność wypowiedzi "jest jedną z najważniejszych wartości państwa demokratycznego", jednak "godność i honor człowieka" mają pierwszeństwo.

Według RBG ta decyzja wskazuje na niechęć polskich władz do poszerzania wolności słowa. Organizacja postuluje zmianę polskiego ustawodawstwa w tej kwestii, a jej eksperci twierdzą, że kara więzienia za wykroczenia prasowe jest sprzeczna z artykułem 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Wzywamy polski wymiar sprawiedliwości o niestosowanie kary więzienia na podstawie artykułu 212. W przeciwnym wypadku artykuł ten może sparaliżować debatę publiczną w Polsce.

Piotr Szumlewicz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 lutego:

1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.

1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.

1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.

1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.

1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.

1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.

1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.

1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku