Ekopatrole w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

[2002-09-12 15:11:11]

Rowerowe patrole ekologiczne wyjechały w teren w powiecie myszkowskim, leżącym w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W ramach realizowanego tam programu turystycznego zagospodarowania Jury pięć gmin wspomnianego powiatu zatrudniło ponad 20 bezrobotnych absolwentów szkół.

Zadaniem patroli jest m.in. dbanie o czystość w miejscach publicznych, zwłaszcza atrakcyjnych turystycznie, ujawnianie dzikich wysypisk śmieci, nadzorowanie pól namiotowych, ścieżek rowerowych, dbanie o to, by nie niszczono oznakowań szlaków turystycznych, a także sprzątanie szlaków, informowanie turystów o zasadach ochrony przyrody, a w okresie jesiennym prowadzenie „pogadanek” na te tematy w szkołach.

Swoją działalnością ekopatrole obejmą także szlaki rowerowe wytyczane w terenie przez myszkowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Długość tras rowerowych wynosi tam obecnie 98 kilometrów, i nie są one jak na razie zbyt zanieczyszczone przez turystów, ale sporo kłopotów sprawiają złodzieje kradnący metalowe słupki, na których osadzone są znaki drogowe tras.

Efektem działań patroli z pewnością będzie czysta Jura, a młodzież w nich działająca będzie miała pierwsze samodzielnie zarobione pieniądze, oceniają miejscowi samorządowcy.

Dwanaście rowerów dla ekologicznych patroli kupiono za pieniądze Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Myszkowie. Nowozatrudnionych absolwentów szkół zaopatrzono też w odpowiednie kurtki i rękawice.

Bożydar Lewicki


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 lutego:

1921 - Powszechny strajk ekonomiczny kolejarzy węzła warszawskiego; w odpowiedzi rząd wprowadził czasową militaryzację kolei.

1943 - Oddział Gwardii Ludowej opanował Głogów Małopolski.

1981 - Oddziały Guardia Civil dokonały nieudanej próby puczu wojskowego w Hiszpanii.

1983 - Socjalistyczny rząd hiszpański znacjonalizował holding prasowy Rumasa.

1992 - W Gruzji powstała Socjalistyczna Partia Pracy.

2001 - Ustanowiono Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

2003 - Zmarł Christopher Hill, angielski historyk, marksista.

2011 - Strajk generalny w Grecji.


?
Lewica.pl na Facebooku