MPiPS: Kolejne zmiany w Kodeksie Pracy

[2002-09-21 15:04:39]

Gazeta Wyborcza donosi, że Ministerstwo Pracy przygotowuje kolejny pakiet zmian w Kodeksie. Tym razem większość zapisów ma na celu dostowanie polskiego prawa pracy do norm UE. W Kodeksie pojawią się szczegółowe zapisy dotyczące dyskryminacji i molestowania w miejscu pracy. W Kodeksie ma się znaleźć także nakaz podpisania umowy o pracę w dniu zatrudnienia. Państwowa Inspekcja Pracy wielokrotnie alarmowała, że dotychczasowy brak takiej regulacji (pracodawca miał na podpisanie umowy z pracownikiem tydzień czasu) ułatwia zatrudnianie "na czarno" i uniemożliwia inspektorom pracy udowodnienie przedsiębiorcy tego procederu.

Do pakietu zmian Ministerstwo przemyciło kolejnych kilka zapisów "uelastyczniających" Kodeks, m.in. nowe systemy czasu pracy, pozwalające pracodawcy uniknąć płacenia nadgodzin, jeśli będzie zatrudniać pracownika np. 10 godzin dziennie, ale za to tylko 4 dni w tygodniu. Ministerstwo chce też osłabić działanie zasady 5-dniowego tygodnia pracy. Według projektu, pracodawca będzie mógł udzielać wolnych dni nieregularnie. Jedyne, co musi się zgodzić, to ich liczba na koniec czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. Z enuncjacji prasowych wynika więc, że teoretycznie możliwe więc będzie zatrudnienie pracownika przez miesiąc czy dwa bez żadnego dnia wolnego(!).

Adrian Zandberg


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 lutego:

1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.

1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.

1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.

1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.

1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.

1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.

1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.

1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku