Niekonstytucyjna amnestia maturalna

[2007-01-17 00:32:26]

Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy rozporządzenia ministra edukacji z 8 września 2006 r. o amnestii maturalnej za niezgodne z Konstytucją i ustawą o systemie oświaty. Odroczył jednak termin utraty mocy obowiązującej rozporządzenia o rok, tak więc w tym roku amnestia na egzaminie dojrzałości będzie jeszcze obowiązywać. Matury uzyskane dzięki amnestii będą ważne.

Minister ma rok na zmianę przepisów, co jednak, jak podkreśliła sędzia-sprawozdawczyni profesor Ewa Łętowska, nie oznacza, że resort edukacji musi tak długo zwlekać z koniecznymi zmianami uregulowań. Od sprawności ministerstwa będzie zależało, jak szybko zakwestionowane przepisy zostaną zmienione.

Prezentując uzasadnienie wyroku prof. Łętowska wskazała, że decyzja o rocznym odroczeniu wejścia w życie orzeczenia została podjęta w interesie maturzystów; natychmiastowe wejście w życie wyroku doprowadziłoby do jeszcze większego zamieszania.

Według Trybunału, system przeliczania punktów uregulowany w rozporządzeniu nie ma właściwej podstawy w systemie oświaty. Minister edukacji wydając rozporządzenie nie może samodzielnie decydować, kto zdał egzamin maturalny, pomijając zupełnie uregulowania ustawowe poprzez dokonanie ponownych przeliczeń.

Lidia Kalina


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku