Polacy niezadowoleni z funkcjonowania demokracji
[2007-01-27 15:08:52]
W ciągu ostatniego roku oceny funkcjonowania demokracji w Polsce znacznie pogorszyły. Od lutego do listopada 2006 r. liczba osób zadowolonych ze sposobu, w jaki działa demokracja w naszym kraju, zmniejszyła się z 40 proc. do 30 proc., a liczba niezadowolonych wzrosła z 46 proc. do 58 proc. Zadowolenie ze sposobu działania demokracji w Polsce deklaruje 20 proc. respondentów określających swoje warunki materialne jako złe, 27 proc. opisujących je jako średnie i 42 proc. oceniających je dobrze. W elektoratach partyjnych najbardziej zadowoleni z funkcjonowania demokracji w Polsce są zwolennicy PiS (49 proc.) i LPR (47 proc.). Największe niezadowolenie wyrażają sympatycy PO (61 proc.), SLD (65 proc.) i Samoobrony (80 proc.). Zarazem pogorszenie ocen funkcjonowania demokracji w Polsce nie pociągnęło za sobą spadku poparcia dla systemu demokratycznego. Od roku 2004 r. akceptacja demokracji niewiele się zmienia i obecnie sięga 62 proc. Jeszcze więcej ankietowanych – 69 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że demokracja nie jest wprawdzie dobrym ustrojem, ale najlepszym z możliwych. Z drugiej strony aż 40 proc. Polaków sądzi, że w niektórych okolicznościach bardziej pożądane od rządów demokratycznych mogą być władze niedemokratyczne. Przeciwnego zdania jest 35 proc., a 25 proc. badanych uznało, że "trudno powiedzieć". W ciągu ostatniego roku społeczne przyzwolenie na niedemokratyczne formy sprawowania władzy jednak wyraźnie zmalało. We wrześniu 2005 r. aż 52 proc. Polaków deklarowało, że rządy niedemokratyczne mogą być niekiedy bardziej wskazane niż demokratyczne. Badanie przeprowadzono 2-5 listopada 2006 r. na reprezentatywnej, 979-osobowej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?