"Sierpień 80" o rolnikach i firmie Greenkett

[2007-03-31 12:24:14]

21 marca Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wystosował do wicepremier, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera list w którym zwraca się o pilną interwencję w sprawie złego tłumaczenia i interpretacji przepisów w zakresie dostosowania gospodarstw do standardów unijnych.

W dokumencie podpisanym przez Jakuba Puchana, pełnomocnika związku ds. rolnictwa czytamy, że problem ten występuje z programem Wspieranie działalności rolniczej na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

"Sierpień 80" podkreśla, że zgodnie z Rozporządzeniem Rady WE nr 1257/1999 z 17 października 1999 w sprawie wspierania rozwoju wsi i uchylające niektóre Rozporządzenia (art. 14 punkt 2) dodatki wyrównawcze będą przyznawane na każdy hektar gruntów użytkowanych rolniczo przez rolnika, który: prowadzi działalność rolniczą na obszarze znajdującym się w mniej korzystnej sytuacji, przez przynajmniej 5 lat od pierwszej wypłaty dodatku wyrównawczego.

Tymczasem legislacja krajowa zaostrzyła to kryterium i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymaga od beneficjentów prowadzenia działalności rolniczej ma terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, nie tylko działalności rolniczej przez 5 lat ale również na niezmienionym areale. Takie rozwiązanie prawne nie ma uzasadnieniach w przepisach unijnych, jest nielogiczne, a wręcz szkodliwe dla polskiej wsi. W przypadku zmniejszenia powierzchni gospodarstwa beneficjent musi zwrócić wypłacona dotychczas kwotę wraz z odsetkami karnymi - piszą związkowcy.

W liście stwierdzono, że taki stan prawny nie tylko zmniejsza możliwość obrotu ziemią na terenach objętych wsparciem ONW, ale również podraża koszty inwestycji.

27 marca związek wystosował z kolei oświadczenie w sprawie działań firmy Greenkett – Polska, gdzie doszło do zwolnienia dwóch działaczek związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Pracodawcy mają poczucie bezkarności usiłując zwalczaj ruch związkowy wyrzucając z pracy najbardziej aktywnych działaczy związkowych i łamiąc zarówno prawa pracownicze jak i ustawowe gwarancje zapewniające swobodę działania związków zawodowych. Tolerowanie tego typu bezprawnych praktyk jest skandalicznym dowodem na to, że prawa pracownicze i wolności związkowe w Polsce są nagminnie łamane. Zjawisko to niestety nasiliło się w ostatnim czasie pomimo retoryki rządu, że prawa pracownicze będą przestrzegane, ich ochrona wzmocniona, a odpowiedzialność wobec pracodawców za ich łamanie zaostrzona. Niestety hasło państwa solidarnego, które zadba o prawa pracowników pozostało niewiele znaczącym frazesem napisał przewodniczący "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek.

Związek zapowiedział ponadto poparcie wszelkich działań Inicjatywy Pracowniczej w obronie pracownic tego zakładu.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku