Nepal: Maoiści weszli do rządu

[2007-04-01 12:47:34]

Przedstawiciele maoistowskiej partyzantki zasiądą w rządzie, natomiast w czerwcu zostaną przeprowadzone wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które podejmie decyzję w sprawie ewentualnego zniesienia monarchii - to najważniejsze punkty nowego nepalskiego porozumienia, które ma położyć kres trwającej od ponad 10 lat wojnie domowej.

Po miesiącach negocjacji ustalono, że maoiści obsadzą pięć ministerstw oraz otrzymają stanowisko pierwszego wicepremiera rządu. W skład gabinetu nie wejdzie lider partyzantów - Praczandra, a także jego zastępca - Baburam Bhattarai.

Premierem rządu pozostanie Giridża Prasad Koirala (na zdjęciu) - uważany za architekta porozumienia pokojowego z maoistami. Byli partyzanci obejmą stanowiska ministrów: komunikacji, rozwoju regionalnego, pracy i planowania, leśnictwa, a także obsadzą stanowiska w resorcie ds. kobiet i młodzieży.

Komentatorzy podkreślają, że porozumienie otwiera drogę do zakończenia krwawej wojny domowej, w wyniku której śmierć poniosło co najmniej 13 tysięcy Nepalczyków. Podnosi się także fakt, iż wynegocjowane przez maoistów warunki stwarzają realną szansę dla zniesienia 238-letniej monarchii i utworzenia w Nepalu republiki.

Bartłomiej Kacper Przybylski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 lutego:

1861 - W Rosji zniesiono poddaństwo chłopów.

1912 - Urodził się Anton Buttigieg, polityk Maltańskiej Partii Pracy, prezydent Malty w latach 1976-81.

1927 - Zmarł Georg Brandes, duński krytyk literacki, filozof i pisarz, inicjator skandynawskiego antyklerykalizmu, autor książki o Polsce.

1951 - Zmarł André Gide, pisarz francuski, autor m.in. "Lochów Watykanu", noblista.

1956 - Rehabilitacja KPP i jej przywódców.

1976 - Islandia zerwała stosunki dyplomatyczne z Wielką Brytanią.

1985 - Komisja Ochrony Praw Człowieka ONZ uchwaliła rezolucję uznającą syjonizm za formę rasizmu.

1999 - Rozpoczęły się strajki pracowników polskiej służby zdrowia.

2008 - Fidel Castro ogłosił swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego kubańskiej Rady Państwa.


?
Lewica.pl na Facebooku