OECD: Szczęśliwy pracownik jest bardziej wydajny

[2007-04-07 14:16:27]

Z najnowszych badań OECD wynika, iż szczęście ludzi tak samo jak wskaźniki ekonomiczne należy oceniać, aby wspomagać rozwój gospodarczy.

Szczęśliwi pracownicy są wydajniejsi i chętniej identyfikują się z firmą – twierdzi prof. Uniwersytetu Rzymskiego Leonardo Becchetti, jeden ze współautorów raportu. Dlatego dla lokowania kapitału, poziom szczęścia jest istotnym wskaźnikiem. Im w danym kraju wyższy odsetek ludzi zadowolonych tym większe prawdopodobieństwo udanej inwestycji.

Raport OECD podaję, że najszczęśliwsi ludzie żyją w Szwajcarii. Statystyczny mieszkaniec tego kraju przeżywa w szczęściu – według obliczeń ekonomistów - prawie 63 lata z 80,5 roku średniej długości życia w Szwajcarii. A miedzy innymi dzięki temu, szwajcarska gospodarka jest bardzo stabilna i zrównoważona.

Mieszkaniec polski może liczyć tylko na 43 lata w szczęściu, co przy średniej długości życia wynoszącej 74,74 roku daje ponad 31 lat w złym samopoczuciu – podaje "Rzeczpospolita", która opublikowała dane OECD.

W rankingu za Szwajcarią znalazła się Szwecja, za nią USA, i Argentyna. Kolejne miejsca przypadły Japonii i Iranowi. Listę zamyka Zimbabwe.

Bartosz Wójcik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku