RPO: Niesprawiedliwy sposób przyznawania świadczeń rodzinnych
[2007-04-09 10:19:45]
![]() Prawo do świadczeń z ustawy o świadczeniach rodzinnych (do zasiłku rodzinnego, dodatków i innych form pomocy) uzależnione jest od dochodów rodziny ubiegającej się o wsparcie. Dochody te nie mogą przekraczać 504 zł na osobę w rodzinie (583 - jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). Od tej zasady są jednak wyjątki. Jak mówi art. 5 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych: W przypadku gdy dochód rodziny lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego, o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie przysługuje. Wynika z tego, że to tzw. "dochód rodziny", a nie "dochód na osobę w rodzinie" jest podstawą do przyznania świadczeń. Taka interpretacja ustawy sprawia, że dla rodziny wielodzietnej warunki, by otrzymać pomoc finansową od państwa są znacznie trudniejsze do spełnienia. Ustawa zarówno w przypadku rodziny dwuosobowej (matka i dziecko), jak i w przypadku rodziny dziesięcioosobowej (rodzice i ośmioro dzieci), przewiduje przekroczenie dochodu tylko o 48 zł. Dochód na osobę w rodzinie dwuosobowej wyniesie wtedy 24zł, a w dziesięcioosobowej 4,80zł. To interpretacja niesprawiedliwa i dyskryminująca rodziny wielodzietne - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
11 lutego:
1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).
1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.
1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.
1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.
1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.
1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.
1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.
2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.
2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.
2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.
?