Uwagi wobec polskiej polityki rodzinnej

[2007-04-24 18:25:24]

Jak podała Polska Agencja Prasowa eksperci Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) zalecają pewne zmiany w rządowych założeniach polityki prorodzinnej. W środę 25 kwietnia 2007r. zalecenia przygotowany przez UNDP zostaną przekazane wiceminister pracy i polityki społecznej Joannie Kluzik-Rostkowskiej.

W swoim raporcie przedstawiciele ONZ-owskiej agencji odnoszą się do oficjalnego dokumentu ministerstwa pt. "Polityka rodzinna 2007-2014", który Minister Kluzik-Rostkowska przedstawiła na forum komitetu ONZ w styczniu 2007r. Eksperci UNDP zwracają uwagę, że założenia dokumentu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej są możliwe do realizacji jedynie m.in. przy jednoczesnej promocji partnerskiego modelu rodziny oraz wprowadzenia obowiązkowego urlopu wychowawczego dla mężczyzny.

Odpowiednie i niewymuszone stosowanie elastycznych form zatrudnienia odpowiada na wiele obaw młodych rodziców, a przede wszystkim matek, które boją się o utratę pracy po zajściu w ciążę i urodzeniu dziecka - uważa dr Michał Boni kierujący zespołem ekspertów UNDP ds. rynku pracy działającego w ramach projektu "Rodzic-Pracownik".

Do kluczowych zadań skutecznej polityki prorodzinnej w zaleceniach zaliczono m.in. poprawę warunków startu zawodowego i życiowego młodych ludzi, poprawę warunków powrotu kobiet na rynek pracy, przedłużenie aktywności zawodowej oraz ustanowienie tzw. „kontraktu opiekuńczego”, czyli możliwości połączenia wychowywania dziecka z elastycznym zatrudnieniem.

W skład zespołu ekspertów UNDP wchodzą m. in. dr Michał Boni, Aleksandra Rusielewicz, Joanna Tanert oraz dr Krzysztof Heller. Projekt "Rodzic-Pracownik" jest finansowany w ramach Inicjatywy Wspólnotowej Equal a jego liderem jest Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej-Centrum Dolnośląskie.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku