Producenci odzieży usiłują wyciszyć krytykę

[2007-06-17 19:09:13]

Organizacje walczące o prawa człowieka i prawa pracownicze w przemyśle odzieżowym, Clean Clothes Campaign (CCC) oraz India Committee of the Netherlands (ICN), zostały wezwane przed oblicze sądu w Bangladore w Indiach. Organizacje, które donosiły wielokrotnie o przypadkach przemocy i łamania praw pracowniczych w zakładach odzieżowych należących do Fibres and Fabrics International, zostały oskarżone o cyberprzestępstwa, czyny o podłożu rasistowskim oraz zniesławienie.

Jest to pierwszy przypadek aby firma oficjalnie wystosowała pozew przeciwko informacjom publikowanym przez organizacje pozarządowe CCC oraz ICN na swoich stronach internetowych. Wywiady przeprowadzone wśród pracowników fabryk ujawniły powszechne zmuszanie do pracy ponad limity czasowe, fizyczne i psychiczne prześladowania załogi, brak zapłaty za nadgodziny i nieprzestrzeganie umów o pracę przez kierownictwo zakładów.

Pozywanie wszystkich organizacji pozarządowych informujących o warunkach pracy w przemyśle odzieżowym nie rozwiąże niczego” – mówi Esther de Haan, jedna z pozwanych. Żądamy, aby wreszcie Fibres and Fabrics International rozpoczęła dialog ze związkiem zawodowym GATWU i innymi lokalnymi organizacjami, w celu stworzenia normalnych stosunków pracy gdzie wszystkie problemy sporne byłyby przedyskutowane i rozwiązane - dodała.

Mimo pozwów obie organizacje będą dalej wspierać prześladowanych pracowników.

Szymon Andrzejewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku