Czechy: Wniosek o referendum ws. radaru nie przeszedł
[2007-10-28 00:51:59]
Referendum w sprawie amerykańskich baz wojskowych i budowy radaru, który ma stanowić część tzw. tarczy antyrakietowej, domagają się socjaldemokraci oraz posłowie Komunistycznej Partii Czech i Moraw. Do rozpisania referendum potrzebne było uzyskanie większości 120 głosów w Izbie Poselskiej, tymczasem socjaldemokraci i komuniści mają łącznie 98 przedstawicieli. Brak wiary w powodzenie wniosku socjaldemokratów i komunistów przejawiał się chociażby we frekwencji na sali obrad. Obecnych było tylko 144 posłów. Za wnioskiem o rozpisanie referendum zagłosowało 76 osób, w tym wszyscy obecni socjaldemokraci i komuniści, dwóch posłów bezpartyjnych (byłych członków Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, którzy przeszli jednak na stronę rządową), dwóch posłów centroprawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (tłumaczyli się oni, że poparli wniosek przez pomyłkę) oraz poseł Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej/Czechosłowackiej Partii Ludowej Ludvík Hovorka. Ten ostatni jest zwolennikiem referendum, bowiem uważa, że w trakcie wyborów parlamentarnych nie było jeszcze tematu radaru i obywatele nie mogli się wówczas w tej kwestii wypowiedzieć. Posłowie koalicyjnej Partii Zielonych wstrzymali się od głosu. W trakcie debaty zwolennicy referendum argumentowali, że rozpisanie ogólnokrajowego głosowania umożliwiłoby rzetelną, szeroką dyskusję na temat tarczy antyrakietowej oraz czeskiej obronności i polityki zagranicznej. W odpowiedzi, posłowie partii prawicowych oskarżyli wnioskodawców o populizm i uznali, że kampania przed referendum zostałaby wykorzystana dla promowania stronnictw lewicowych. Według badań różnych ośrodków, zaledwie około 20 proc. Czechów popiera ideę budowy na terytorium swojego kraju amerykańskich baz wojskowych. Przeciwników baz jest - w zależności od badania - od 50 do 70 proc. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?