Tokelau nie będzie niepodległe

[2007-10-28 15:30:10]

Od 20 do 24 października mieszkańcy Tokelau głosowali w referendum na temat możliwości uzyskania niepodległości od Nowej Zelandii. Za niepodległością głosowało 446 osób czyli 64,4 proc. głosujących. Przeciw było 246 osób czyli 35,6 proc. głosujących.

Wyspy nie uzyskają jednak niepodległości ponieważ dla decyzji o wyjściu spod nowozelandzkiego władztwa potrzebna była zgoda większości co najmniej dwóch trzecich głosujących. Poprzednie referendum, które odbyło się w 2006 roku, również zakończyło się fiaskiem.

Premier Nowej Zelandii Helen Clark stwierdziła po ogłoszeniu wyników głosowania, że jej rząd akceptuje wolę mieszkańców Tokelau aby pozostać pod administracją nowozelandzką. Dodała, że terytorium już dzisiaj cieszy się szeroką autonomią, która będzie szanowana przez władze Nowej Zelandii.

Rozczarowanie wynikiem referendum wyraził premier Tokelau (Ulu o Tokelau) Kuresa Nasau, który stwierdził w wywiadzie dla pisma "New Zealand Herald", że był przekonany o tym, iż mieszkańcy trzech atoli gremialnie poprą ideę niepodległości.

Wyspy Tokelau mają powierzchnię 12 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje je około 1500 osób. Od 1926 roku są kolonią nowozelandzką; wcześniej były pod panowaniem brytyjskim. Gdyby ogłosiły niepodległość, stałyby się jednym z najmniejszych państw świata - jedynie Watykan i Monako miałyby mniejszą powierzchnię.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku