Czesi i Amerykanie negocjowali w sprawie tarczy
[2007-11-02 17:53:11]
![]() Negocjacje mają doprowadzić do ustalenia ostatecznego tekstu umowy międzynarodowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Republiką Czeską, na mocy której na terytorium naszego południowego sąsiada mogłaby powstać amerykańska baza wojskowa z elementami tzw. tarczy antyrakietowej. Umowę będzie musiała następnie zostać ratyfikowana przez obie izby czeskiego parlamentu, a także podpisana przez czeskiego prezydenta. Ivan Dvořák powiedział, że podczas negocjacji nie poruszano tematu obecności w bazie rosyjskich żołnierzy. Propozycję, aby w Brdach, oprócz amerykańskich, stacjonowali również rosyjscy żołnierze, co umożliwiłoby zdobyć przychylność Rosji w sprawie tarczy antyrakietowej, wypowiedział przed tygodniem amerykański sekretarz obrony Robert Gates. Dvořák zapowiedział jednak, że w sprawie obecności rosyjskich żołnierzy na terytorium Republiki Czeskiej, musiałyby się najpierw odbyć niezależne rozmowy czesko-rosyjskie, a dopiero potem możnaby o tym dyskutować z Amerykanami. Nie bez znaczenia dla dalszych czesko-amerykańskich negocjacji pozostawać będą z całą pewnością dwa wydarzenia. Po pierwsze, deklaracja amerykańskiego demokratycznego kongresmena Johna Murthy, który powiedział niedawno, że "prezydent Bush nie dostanie w przyszłym roku żadnych pieniędzy na tarczę anryrakietową w Polsce i Czechach". Wypowiedź Murthy nie jest pustosłowiem, albowiem kongresmen jest przewodniczącym komisji Izby Reprezentantów, która odpowiada za rozdzielanie środków finansowych w dziedzinie obronności. Po drugie, tematem zbliżającego się szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Bukareszcie ma być właśnie sprawa tarczy antyrakietowej. Spekuluje się, że mogą tam zapaść ustalenia istotnie zmieniające stosunek NATO do amerykańskiego przedsięzwięcia. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
?