Białoruś: Marsz Socjalny w Mińsku
[2007-11-05 21:38:19]
Organizatorzy twierdzą, że na Marsz Socjalny, który odbył się za zgodą władz, zgromadził ok. 3 tys. osób. Natomiast według zagranicznych dziennikarzy uczestników było nieco ponad tysiąc. Jak podała na swojej stronie internetowej niezależna inicjatywa obywatelska Karta-97 w demonstracji wzięli udział członkowie Partii Socjaldemokratycznej "Hramada", Białoruskiego Frontu Narodowy (BNF), Zjednoczonej Partii Obywatelskiej (AHP), Partii Komunistów Białorusi (PKB) i innych organizacji. Nad tłumem powiewały zakazane historyczne flagi biało-czerwono-białe, oficjalne flagi czerwono-zielone, a także czerwone flagi z sierpem i młotem. Demonstranci nieśli tablice z hasłami: "Żądamy godnego życia!", "Władza grabi naród!", "Ręce precz od kieszeni prostych ludzi!". Celem dzisiejszej akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, że władze okradają ludzi - wyjaśnił lider Partii Komunistów Białorusi Siarhiej Kaliakin. To prawda, że nie jest nas tu dużo - przyznał. To dlatego, że ludzie są prześladowani. Wiemy, że nawet ci, którzy tu nie ma teraz, są z nami, sprzeciwiają się antysocjalnej polityce rządu - zaznaczył. Uczestnicy marszu przeszli wyznaczoną przez urząd miasta trasą od Akademii Nauk do oddalonego od centrum Placu Bangalore. W czasie przemarszu doszło do bójki między grupami anarchistów i młodzieży z profaszystowskich organizacji "Biała Wola" i "Biała Ruś". Towarzysząca demonstrantom milicja nie interweniowała. Bójka faszystów z anarchistami to czysta prowokacja. Nie obyło się bez udziału służb specjalnych - stwierdził Kaliakin, którego słowa cytuje Karta-97. Chcieli pokazać, że w akcjach socjalnych uczestniczą ekstremiści. Obrazek dla BT (państwowej Białoruskiej Telewizji) udał się - dodał lider komunistów. Kilkudziesięciu zwolenników opozycji, którzy nie chcieli maszerować trasą wyznaczoną przez władze, zorganizowało alternatywną akcję na Placu Październikowym, gdzie w czasie wyborów prezydenckich w 2006 r. powstało miasteczko namiotowe przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Po przejściu pod siedzibę rządu zebrani rozeszli się w spokoju. Milicja nie interweniowała. Towarzyszyli im tylko ubrani po cywilnemu agenci. Białoruskie władze zlikwidowały w tym roku część ulg socjalnych i zniżek przysługującym emerytom, rencistom, uczniom, studentom i niektórym innych grup społecznym. Ustawę, która umożliwi zaoszczędzenie 160 mld rubli (ok. 70 mln dol.), parlament uchwalił w maju. Do tej pory z ulg i pomocy finansowej państwa korzystało ok. 67 proc. 10-milionowej ludności Białorusi. Eksperci dowodzą, że redukcję ulg wymusiły drastyczne podwyżki cen rosyjskiej ropy i gazu. Białoruska gospodarka jest bardzo mocno uzależniona od dostaw nośników energii z Rosji. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?