Warszawa: Obchody 115. rocznicy powstania PPS (akt.)

[2007-12-03 23:18:43]

28 listopada odbyły się oficjalne obchody 115. rocznicy powstania Polskiej Partii Socjalistycznej. W uroczystościach wzięło udział blisko 200 osób.

Pierwszą część uroczystości stanowiła sesja historyczna. Historię PPS przedstawili prof. Michał Śliwa, prof. Krzysztof Dunin-Wąsowicz, prof. Anna Siwik i dr Rafał Chwedoruk.

Chwedoruk w swoim referacie odniósł się do najnowszej historii PPS, stawiając tezę, że odrodzenie partii i jej działalność po 1987 roku była sukcesem a nie porażką polskiego ruchu socjalistycznego. W jego opinii w warunkach panujących po 1989 niczego więcej nie dało się osiągnąć.

W drugiej części obchodów głos zabrali zaproszeni goście. Prof. Andrzej Werblan uznał PPS za jedyną udaną partię w historii polskiego ruchu robotniczego. W podobnym tonie o PPS wypowiadał się prof. Marian Dobrosielski. Z kolei prof. Maria Szyszkowska stwierdziła, że współczesna Polska potrzebuje socjalizmu, o który walczyli pepeesowcy.

Głos zabrał również Grzegorz Ilka, który odczytał list od przewodniczącego OPZZ Jana Guza oraz podzielił się z uczestnikami obchodów swoją osobistą refleksją na temat prób odbudowy PPS. Następnie Tomasz Kalita odczytał list od sekretarza generalnego SLD Grzegorza Napieralskiego.

Kolejnym mówcą był dr Holger Politt z polskiego przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg. Uznał on za jeden z paradoksów historii, fakt że może być w przyjaznych stosunkach z działaczami PPS, chociaż jej historyczni przywódcy z wrogością odnosili się do patronki fundacji, którą reprezentuje.

Na zakończenie krótki referat wygłosił przewodniczący Rady Naczelnej PPS Bogusław Gorski.

Podczas sesji zaprezentowano książkę "PPS. Historia i współczesność 1892-2007". Jest to praca zbiorowa wydana z okazji jubileuszu przez Allied Media z Warszawy. Uczestnicy otrzymali książkę Jana Mulaka "Dlaczego" wydaną przez Wydawnictwo "Kto jest Kim" oraz najnowszy numer "Przeglądu Socjalistycznego". Przed rozpoczęciem obchodów odbyła się promocja tego pisma związana z mijającą w listopadzie 3. rocznicą wznowienia tego dwumiesięcznika teoretyczno-ideologicznego.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


11 lutego:

1900 - W Charkowie została założona podziemna Rewolucyjna Partia Ukrainy (RUP).

1916 - W USA Emma Goldman została aresztowana za wykład o kontroli urodzeń.

1937 - Po uznaniu związku zawodowego United Auto Workers Union przez zarząd firmy, zakończył się strajk okupacyjny w zakładach General Motors.

1941 - Zmarł torturowany przez hitlerowców Rudolf Hilferding, austriacki ekonomista, polityk i publicysta, jeden z teoretyków austromarksizmu.

1948 - Zmarł Siergiej Eisenstein, wybitny radziecki reżyser, scenarzysta, montażysta, operator filmowy, scenograf filmowy i teatralny oraz teoretyk filmu.

1981 - 8 robotników zostało zostało napromieniowanych po wycieku wody z układu chłodzenia w elektrowni atomowej Sequoyah 1 w stanie Tennessee.

1990 - Po 27 latach spędzonych w więzieniu Nelson Mandela wyszedł na wolność.

2006 - Wiceprezydent USA Dick Cheney postrzelił na polowaniu teksańskiego biznesmena Harry'ego Whittingtona.

2007 - W Portugalii odbyło się nieważne z powodu niskiej frekwencji referendum w sprawie liberalizacji prawa aborcyjnego.

2011 - Po wielodniowych manifestacjach ustąpił prezydent Egiptu H. Mubarak.


?
Lewica.pl na Facebooku