Indie: Komuniści o niepodległości Kosowa
[2008-02-24 09:56:31]
Indie nie określiły do tej pory jasno swego stanowiska w sprawie kosowskiej niepodległości. Powodem niejednoznacznej postawy Indii wobec Kosowa jest, zdaniem komunistów, niechęć do przeciwstawiania się Stanom Zjednoczonym. W kręgach indyjskich ekspertów przeważa pogląd, że uznanie niepodległości Kosowa, może otworzyć drogę dla działań ruchów secesjonistycznych w Indiach. Według tamtejszej prasy władze cały czas badają prawne podstawy ogłoszenia przez Kosowo niepodległości. Uznanie nowego państwa może bowiem stanowić precedens wykorzystywany przez różne ruchy secesjonistyczne, które od dawna działają na terenie Indii i walczą o niepodległość Kaszmiru oraz kilku regionów w północno-wschodnich Indiach. Tymczasem przedstawiciele ruchów separatystycznych w Kaszmirze z uznaniem przyjęli ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Stwierdzili, że w podobny sposób powinna zakończyć się ich walka o niezależny Kaszmir. Uważają, iż uznanie kosowskiej niepodległości przez wiele krajów pozwala im wierzyć, iż także walka o niepodległy Kaszmir zakończy się sukcesem. W krajach południowej Azji niepodległość Kosowa przyjęta została z bardzo mieszanymi uczuciami, gdyż większość krajów tego regionu boryka się z problemem separatyzmu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
8 lutego:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.
?