WZZ "Sierpień 80" o zmianach w Kodeksie Pracy

[2008-03-06 10:13:34]

6 marca Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał oświadczenie w sprawie zmian w Kodeksie Pracy.

Zamiary te uważamy za skandaliczne i niezwykle niebezpieczne dla wszystkich ludzi pracy. Planowane zmiany, dotyczące zarówno dużych zakładów pracy, jak i zakładów zatrudniających poniżej 10 pracowników, są kolejnym przejawem traktowania ludzi pracy jak niewolników pozbawionych wszelkich praw, którzy mają być poddani niczym nieograniczonemu wyzyskowi, a ich podstawowe prawa i przysługujące im gwarancje mają być powszechnie łamane - czytamy w dokumencie.

Zdaniem związkowców po raz kolejny słyszymy o pomysłach poszerzania swobód pracodawców i zapewnienia im jak największej bezkarności kosztem liberalizacji prawa pracy i ograniczania gwarancji pracowniczych. Towarzyszy temu nachalne wmawianie społeczeństwu, że aby stosunki między pracodawcami a pracownikami były równoprawne, prawo w jeszcze większym stopniu niż dotychczas powinno chronić pracodawców i właścicieli przed pracownikami - dodają.

Według "Sierpnia 80" zapowiadane zmiany mają opierać się na fałszywym założeniu, że stosunek i warunki pracy powinny określać swobodne ustalenia między równorzędnymi stronami ukrywając przy tym fakt, że to pracownicy są zdecydowanie słabszą stroną. Związek uważa, że prawo powinno być tak skonstruowane, aby chronić pracowników przed coraz brutalniejszym wyzyskiem i łamaniem ich praw.

To, z czym mamy dziś do czynienia w przypadku protestów w służbie zdrowia, protestów w wielkopowierzchniowych sklepach, takich, jak strajk pracowników tyskiego Teslo, czy protestu w firmie transportowej PRP Rico, a z czym niedawno mieliśmy do czynienia również w przypadku strajku w kopalni "Budryk" czy tragedii w kopalni Halemba, jest najlepszym dowodem na to, że zmiany w kodeksie pracy powinny iść w kierunku zwiększenia gwarancji pracowniczych i ochrony pracownika oraz zwiększenia i wzmocnienia pozycji i roli związków zawodowych, a nie w kierunku kolejnej liberalizacji prawa pracy - stwierdzono w stanowisku.

Związkowcy przypominają propozycję zmian w Kodeksie Pracy takie jak to, że w pierwszej kolejności to wola stron decydowałaby, czy z pracownikiem zawrze się umowę o pracę, czy umową cywilnoprawną lub zmusi się go do samozatrudnienia, propozycję aby Państwowa Inspekcja Pracy mogła wnieść powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy wyłącznie za zgodą pracownika, a nie z własnej inicjatywy czy pomysł, aby w zakładach zatrudniających poniżej 10 pracowników nie ewidencjonować czasu pracy. Zdaniem WZZ "Sierpień 80" pomysły te są skandaliczne i przyczynią się do obniżenia i tak już niewielkich, zdaniem związku, praw pracowniczych.

"Sierpień 80" zapowiedział, że będzie protestował przeciwko proponowanym zmianom KP i zaalarmuje o nich wszelkie możliwe instytucje i organizacje w kraju i za granicą, w tym europejski i międzynarodowy ruch związkowy oraz Międzynarodową Organizację Pracy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku